Muradiye Şelalesi Çevre Düzenleme ve Rekreasyon Alanı Projesi’nin maliyetinin ne kadar olduğunu soran Özgökçe, kayyımın şelaleyi 49 yıllığına özel sektöre devrettiği iddiasının da açıklığa kavuşturulmasını istedi.Uzun süredir Muradiye Şelalesi’nin özelleştirileceğine yönelik iddialar gündemdeki yerini korurken, Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Tarım ve Orman; Çevre ve Şehircilik; Kültür ve Turizm Bakanlarına soru önergesi verdi.

Şelalenin özelleştirileceğine dair iddialara değinen Ertan “Ancak bu konuda ne Muradiye Belediyesi’ne atanan kayyım ne de merkezi yönetim bir açıklama yapmamaktadır. Üstelik halihazırda birinci dereceden SİT alanı olan şelale çevresinde iş makineleri çalışmalar yapıyor. Bu nedenle konuya dair sorularımızı muhataplarının yanıtlaması amacıyla Tarım ve Orman; Çevre ve Şehircilik; Kültür ve Turizm Bakanlarına sorduk” dedi.

Bedia Özgökçe Ertan’ın yanıtlanmadınız istediği sorular ise şöyle:

1) Muradiye Şelalesi Çevre Düzenleme ve Rekreasyon Alanı Projesi’nin maliyeti ne kadardır?

2) Projeyi kim yürütmektedir? Projenin ihalesi ne zaman gerçekleşmiştir ve detayları nelerdir?

3) Van Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu projeyi denetleyerek onay vermiş midir? Komisyon raporuna nasıl ulaşılmaktadır?

4) 1. Dereceden Sit Alanı olan bölgede iş makineleri faaliyet yürütürken bölgenin doğallığının bozulması nasıl önlenmektedir?

5) Muradiye Belediyesi kayyımının şelaleyi 49 yıllığına özel sektöre devrettiği iddiası doğru mudur?

Van'da Çocuğa yönelik istismar davasında esasa ilişkin karar Van'da Çocuğa yönelik istismar davasında esasa ilişkin karar

6) Muradiye Belediyesi projenin detaylarını kent halkıyla hangi platformda paylaşmıştır?

7) Projenin ödeneği hangi kanallardan sağlanmıştır?

8) Projenin bölgenin florasına dönük etkilerine dair bir çalışma yapılmış mıdır?