31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kalırken, oy kullanacağı şehirden uzakta olan ve gitme imkanı olmayan seçmenler için harekete geçen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütü, oluşturduğu Hareketli Seçmen Komisyonu ile kentin 3 bölgesinden 110 merkeze hareketli seçmenleri taşımayı hedefliyor.  14 Mayıs 2023 seçimlerinde 60 bine yakın seçmeni oy kullanacağı kentlere taşıyan komisyon, bu seçimde de kayıtları farklı kentlerde bulunan seçmenleri, “Dem Gelir Bir Oy Hileleri Bozar!” sloganıyla 29 Mart’ta en az 200 otobüsle kentlere taşıyacak. 

Hareketli seçmen kayıtlarının 27 Mart’a kadar devam edeceğini belirten Hareketli Seçmen Komisyonu’ndan Mehmet Saltoğlu, hareketli seçmene dair yürüttükleri çalışmalara değindi.

‘USULSÜZLÜKLERİ BOŞA ÇIKARMA GAYRETİNDEYİZ’

Seçime sayılı günler kala iktidarın Kurdistan kentlerine taşıdığı seçmenleri anımsatan Saltoğlu, hareketli seçmene dönük yürüttükleri çalışmalar ile iktidarın bu politikalarını boşa düşürmeyi amaçladıklarını kaydetti.  “Biz sandıklara girmiş olan oyların olduğu gibi hakiki bir şekilde çıkmasından yana olduğumuz için yapılan bu tüm usulsüzlükleri boşa çıkarma gayreti ve çabası içerisindeyiz” diyen Saltoğlu, “Önceki seçimde de belirlediğimiz ilçeler ve o ilçelerde bir yoğunlaşma var. Özellikle diaspora olan İstanbul’da hemen hemen tüm yöre derneklerinin desteğini alıyor ve onlarla birlikte bu çalışmaları yürütmeye çalışıyoruz. Yine Kurdistan’dan buraya çalışmaya gelen insanlarımızın büyük bir kısmı inşaat sektöründe çalışıyor. Sendikaların da desteğiyle bizim örgütümüzün de bu havzalara yönelerek işçilerle yapmış olduğu çalışmalar var. Yine aynı şekilde okumak için gelen öğrencilere dönük etkili çalışmalarımız var. İstanbul’un 3 bölgesinden ilçe ilçe yoğunlaşarak Kürt halkımızı sandığa taşımaya dönük etkili planlamalarımız var” dedi.

‘ÇALIŞMALARIMIZI DUYURUYLA SINIRLANDIRMIYORUZ’

Dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi Dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi

İstanbul’un üç bölgesinde de oluşturdukları komisyonlarla tüm ilçelerde hareketli seçmenleri tespit ettiklerini ve kayıt almaya başladıklarını kaydeden Saltoğlu, hareketli seçmenleri tespit etmeye dönük uyguladıkları yöntemleri şöyle aktardı:  “Öncelikle çalışmalarımızı genel bir duyuru ile sınırlandırmıyor, temasla, diyalogla, bire bir görüşmelerle yürütüyoruz. Merkezden yerele kadar ilçe örgütlerimizle oluşturduğumuz sistem ve bu sistem üzerinden iletişimimiz söz konusu.  Sadece batıdan değil bölgeden gelen kişilerle de gidip görüşüp onları sistemimize dahil etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda merkezimize direkt giden karekod uygulamalarımız ve iletişim bilgilerimiz var. Bu iletişim bilgilerine kim başvurur ise anında o bilgi hangi il ve ilçemiz ile ilgiliyse oraya iletiliyor ve ilçe örgütümüz de o kişiyle temas kurup gereken işlemi yapıyor” diye belirtti.

‘29 MART’TA GÖNDERECEĞİZ’

Seçmeni taşımaya dönük yürüttükleri çalışmalarla önceki seçimde yakaladıkları 60 binlik rakamın üzerinde çıkmayı hedeflediklerini kaydeden Saltoğlu, “Biz Mayıs seçimlerinde mali eksiklikler gibi çok büyük zorluklara rağmen 60 bine yakın bir seçmeni bölgelere taşıdık. Şu anda da onun üzerine çıkma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geldiğimiz süreçte bazı zorluklar yaşadık ama şu an hem sistemimiz oturdu hem de yöneleceğimiz kesimler daha da netleşti. Seçmeni 29 Mart’ta göndererek 3 Nisan’da dönecek şekilde bir planlama çıkardık. Kendi imkanlarıyla gitmek isteyen çok vatandaşlarımız var ama biz onlarla da iletişim halindeyiz ve onların da bilgisini alıp sisteme giriyoruz. Yani hem takipteyiz hem de bir destek vermemiz gereken bir ihtiyaçları varsa onları da gidermeye çalışıyoruz” dedi.

‘BİR OY ÇOK ŞEY DEĞİŞTİRİR’

Bu anlamda kullanılacak her bir oyun büyük bir önem taşıdığının altını çizen Saltoğlu, henüz kayıt yapmayan seçmenlere şu çağrıda bulundu:  “Seçmenimizdeki ‘benim bir oyum var bu bir oydan bir şey çıkmaz’ eğilimi daha da güçleniyor. Ancak AKP iktidarının bölgede yapmaya çalıştığı şeyleri boşa çıkarmak için bir oy önemli değil anlayışından sıyrılıp kurtulmak lazım. O bir oy çok şeyi değiştirebilir. Biz gerçekten Kurdistan’da dışarıdan seçmen taşıyarak, oranın yaşayan insanı olmayanlarla seçim kazanmak isteyenlere karşı güçlü bir cevap vermemiz gerektiğini anlattığımızda bu anlaşılır bir şey haline geliyor. Biz onun için kendilerine destek olmaya hazırız. Mutlaka bulundukları yerlerdeki ilçe örgütlerimize gidip nerede oy kullanacaklarsa oraya gitme talebinde bulunmalarını istiyoruz.”

MA / İbrahim Irmak