Katar merkezli el Cezire, İsrail tanklarının sabah saatlerinde Gazze şehrinin dış mahallelerine yaklaştığını aktardı. İsrail ordusu, Gazze'deki kuvvetlerinin "plana göre ve kademeli olarak ilerlediğini" duyurdu. Agence France Press'e konuşan bir Gazzeli, tankların Selahaddin Caddesi'ni kestiğini ve bu caddeden geçmeye çalışan her araca ateş açtığını söylemesinin ardından bölgeden yoğun dumanların yükseldiği belirtiliyor. Ordu sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari ise bu bilgiyle ilgili açıklama yapmayı reddetti. Ancak İsrail güçleri Gazze'nin güneyi ile kuzeyi arasında seyahat edilmemesi yönünde bir uyarı yayınladı.

HAMAS: İSRAİL TANKLARI GERİ ÇEKİLDİ

Gelen bilgilere göre İsrail ordusu, Gazze Şehri'ni kısmen kesmeyi ve şeridin kuzeyini güneyinden ayırmayı başardı. Hamas bölgedeki çatışmayı teyit ederek İsrail tanklarına saldırdığını açıkladı. Ancak çatışmaların ardından yapılan açıklamada, İsrail ordusuna ait araçların kentten geri çekildiği duyuruldu. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İşgal güçlerinin, Gazze Şeridi'ndeki yerleşim alanında kesinlikle herhangi bir alanda ilerlemesi olmadı. Selahaddin Caddesi'nde yaşananlar, birkaç işgal ordusu tankı ile bir buldozerinin açık tarım alanından baskını idi. Bu araçlar direniş onları çıkmaya zorlamadan önce Selahaddin Caddesi'nde iki sivil aracı direkt hedef aldı."

'İSRAİL TANKLARINA SALDIRDIK' AÇIKLAMASI

Gazze'deki Hamas sözcüsü Hazım Kasım, İsrail tanklarının Gazze Şehri'nin dış mahallelerine yaklaştığına ilişkin haberi sabah saatlerinde doğrulamış ve "Filistin direnişi Selahaddin Caddesi'nde İsrail tanklarına saldırdı" demişti. Sözcü, İsrail tanklarının Gazze'nin güneydoğusundaki bir bölgeyi daha önce hava saldırılarıyla tahrip ettikten sonra işgal ettiğini eklemiş ve "Filistin direnişi İsrail'in her türlü kara işgali girişimine karşı her zaman hazırdır" ifadesini kullanmıştı.

NATO'ya Rusya uyarısı: 3 yıl içinde Batı'ya saldırabilirler NATO'ya Rusya uyarısı: 3 yıl içinde Batı'ya saldırabilirler

İSRAİL ORDUSU '600 HEDEFİ VURDUK' DEMİŞTİ

İsrail ordusu, çatışmalar dördüncü haftasına girerken Filistinli sivillerin yakıt, gıda ve temiz suya büyük ihtiyaç duyduğu Gazze Şeridi'nde kara operasyonlarını genişletirken son birkaç gün içinde 600'den fazla hedefi vurduğunu açıkladı. Ordunun sabah saatlerinde yaptığı bir açıklamada ise ülkenin kuzeyinde bir tankın devrilmesi sonucu bir askerin öldüğünü, iki askerin de ağır yaralandığı duyurulmuştu. Ölen askerin 31 yaşındaki Kudüs doğumlu Astsubay Üstçavuş Yinon Fleischman olduğu belirtilmişti.