Yumurtaya rekor zam yapıldı

Yüksek üretim maliyetleri yumurtaya bir zam daha yapılmasına neden oldu. 30 lira olan 30'luk yumurta kolisinin fiyatı 60 liraya çıktı

Yumurtaya rekor zam yapıldı

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle temel gıda ürünlerinin fiyatları uçtu. İğneden ipliğe her şeye gelen zamların ardı arkası kesilmiyor. Yüksek fiyatlar yumurtayı da vurdu. Birkaç hafta önce 30 lira olan 30’luk yumurtanın kolisi, 60 liraya çıktı.

Üreticiler, maliyetlerin arttığı gerekçesiyle yumurta fiyatlarında artışa gitti. Birkaç hafta önce 30’luk kolisi 30 lira olan yumurtaya bir zam daha geldi. Diyarbakır’da 30’luk yumurtanın kolisi 60 lirayı buldu.

Diyarbakır’da yumurta işletmeciliği yapan Vehbi Yalın, yumurta üretim maliyetlerinin ciddi oranda arttığını ve üreticilerin zararda olduğuna dikkat çekti. Artan maliyetlere dikkat çeken Yalın, fiyatın 60-70 lira bandına gelmesi gerektiğini söyledi.

Yalın “Şu anki fiyatlara göre bile üretici hala zararda. Beyaz yumurtanın perakende satış fiyatı 55-60 bandında. Kahverengi yumurta ise şuan piyasada yok. Kahverengi yumurtanın fiyatı da 5 TL daha fazla. Aslında yumurta fiyatları üretim fazlalığından dolayı çok geri kalmıştı. Şuanki maliyetlerle satış fiyatları birbirini kurtarmıyor, üretici hala zararda” ifadelerini kullandı.

‘ÜRETİCİLER BORÇ ALTINDA’

Yalın şöyle devam etti:

“Birçok tavukçu zararda olduğu için üretimini kapattı, tavuklarını kesti. Piyasada mal daralınca fiyatlar olması gereken seviyeye geldi. Ama bu fiyatlar da yetersiz, yeni bir zam gelmesi lazım. Çünkü bu fiyatlarla üreticinin ayakta kalma şansı zayıf. Fiyatların düşük olması üreticiyi iflasa götürdü. Yüzde 30-40 zarar var. Bütün üreticiler borç altında. Bu fiyatların üstüne biraz daha gelmesi lazım ki üretici ayakta kalabilsin. Yumurtanın kolisinin perakendede 60-70 TL bandında satılması lazım ki, üreticiyi kurtarsın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER