Yerel Mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu kararını tanımadı

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkındaki kararının “yerindelik denetimi” kapsamında olduğunu iddia ederek, “yeniden yargılama yapılmasına yer olmadığına” karar verdi.

Yerel Mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu kararını tanımadı

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlali kararına rağmen, MİT TIR’ları görüntülerini basına sızdırdığı iddiası ile 5 yıl 10 ay hapis cezası alan ve milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanma talebini reddetti. 

KILIÇDAROĞLU'NDAN TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, karara tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Devletin de dinin de temeli adalettir. Bir kişi adaletsizlikle karşı karşıya kaldığı zaman ona tepki göstermek de bizim görevimizdir. Sayın parlamento adaleti sağlayan parlamentodur. Adaleti nasıl sağlayacağız. O kurallara uyulduğunda adalet gerçekleşmiş olur. Bizim ülkemizin bir Anayasası var. Bu bizi bağlar, gereğini yerine getirmek zorundayız. Yoksa hukuk devleti olamayız. Anayasa Mahkemesi kararına 600 milletvekili olarak uyuyoruz. Bizi kim denetliyor, Anayasa Mahkemesi denetliyor. Yoksa hukuk devleti olamayız” açıklaması yaptı. 

MYK TOPLANDI

CHP MYK'si de Kılıçdaroğlu başkanlığında Meclis'te olağanüstü toplandı. MYK'nin, Berberoğlu hakkında verilen kararı değerlendirerek, konuyla ilgili izlenecek politikayı belirlemesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

14 Haziran 2017’de Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan “MİT TIR'ları” haberiyle ilgili olarak Enis Berberoğlu hakkında “Siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasıyla açılan davada İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi  25 yıl hapis cezası verdi. Berberoğlu, bunun üzerine tutuklandı. Hüküm, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından 9 Ekim 2017’de bozuldu.  

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi ise, İstinaf Mahkemesinin bozma kararını usul ve yasaya aykırı bularak dosyayı iade etti.

Dosyayı yeniden ele alan istinaf, bu kez Enis Berberoğlu'na "casusluk" suçundan değil, "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası vererek, tutukluluğun devamına hükmetti.  

Berberoğlu, 24 Haziran Milletvekilliği Seçiminde yeniden CHP İstanbul Milletvekili seçilince, yargılamanın durdurulması talebiyle Yargıtay'a başvuru yaptı. Başvuru 20 Temmuz'da reddedildi. Yargıtay, 20 Eylül 2018'de Haziran seçiminde yeniden CHP İstanbul Milletvekili seçilen ve hala tutuklu bulunan Enis Berberoğlu hakkında verilen cezanın infazının, yasama dokunulmazlığı gerekçesiyle durması istemini kabul etti ve Berberoğlu'nun tahliye edilmesine hükmetti. Yargıtay kararı üzerine tahliye edilen Enis Berberoğlu hakkındaki kesinleşmiş ceza, TBMM Genel Kurulu'nda 4 Haziran 2020'de okunarak milletvekilliği düşürüldü. Ertesi günse gözaltına alındı ve yeniden tutuklanarak cezaevine gönderildi. Aynı gün koronavirüs tedbirleri kapsamında izinli olarak cezaevinden çıkartıldı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Berberoğlu'nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının oy birliğiyle ihlal edildiğine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER