Yeni Seçim Anketi: AKP oylarında düşüş , HDP oyu belirleyici

Area Araştırma'nın son seçim araştırmasının sonuçlarına göre, ittifaklar başa baş, HDP oyu ise belirleyici. Ankete göre yeni kurulan partilerle birlikte HDP dışındaki muhalefet Cumhur İttifakı oylarına yetişmiş görünüyor. AKP oylarındaki düşüş ise dikkat çekti.

Yeni Seçim Anketi: AKP oylarında düşüş , HDP oyu belirleyici

Area Araştırma'nın "Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" anketinin sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Firma araştırmasını İstanbul, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Ankara, Adana, Kayseri, Samsun, Trabzon, Erzurum, Malatya ve Diyarbakır olmak üzere 12 büyükşehirde gerçekleştirdi.Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna verilen yanıtlarda AKP'nin oy oranındaki düşüş dikkat çekti.

Toplam seçmen üzerinden AKP'nin yüzde 29,2, CHP'nin 20,0, İYİ Parti'nin yüzde 11,7, HDP'nin yüzde 10,0 ve MHP'nin 7,9 oy aldığı görüldü.

Geçerli oylar üzerinden ise oy dağılımları şöyle:

AKP yüzde 35,1
CHP yüzde 24,0
İYİ Parti yüzde 14,0
HDP yüzde 12,0
MHP yüzde 9,4

Geçerli oylar üzerinden bakıldığında ise Millet İttifakı HDP dışındaki muhalefetin oy oranı yüzde 43,5 ile 44,5 görünen Cumhur İttifakı'nın bir puan gerisinde görünüyor. HDP'nin yüzde 12'lik oy oranı da partinin baraj üzerindeki gücünü koruduğunu gösteriyor.

İttifaklara göre oy oranları şöyle:

Cumhur İttifakı yüzde 44,5
Millet İttifakı yüzde 38,1
HDP yüzde 12,0
Diğer yüzde 5,4

"Sizce Türkiye'nin koronavirüsü dışında en önemli sorunu nedir?" sorusuna katılımcıların yanıtı yüzde 57,3 ile ekonomi/hayat pahalılığı/yoksulluk, yüzde 15,6 ile işsizlik, yüzde 2,8 ile eğitim sistemi, yüzde 15,2 ile diğer oldu. Yüzde 9,1'i ise fikir belirtmedi.

"Hükümetin ekonomi politikasını başarılı buluyor musunuz?" sorusuna yüzde 64,2'si "başarısız" derken, yüzde 30,5'i "başarılı" yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 19:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziya bulgan
Ziya bulgan - 2 hafta Önce

HDP

zeki aksoy
zeki aksoy - 2 hafta Önce

devlet bahçeli ırkçılığa devam ettiği müddetçe bu ülke geriye gider çünkü halk kardeşliği sevgiyi paylaşmayı kalkınmayı istiyor kin nefret hasetten bıkmış

Seydo Delek
Seydo Delek - 2 hafta Önce

Biji hdp

Cengiz Aktaş
Cengiz Aktaş - 2 hafta Önce

AKP MHP bitmiş bir parti ve MHP bu ülkede Dikili bir ağaç yok ama CHP iyi parti HDP belki bir şans olur bu ülke için ve oyum Millet ittifaka son söz milletindir ve cumur bu ülkeyi fireni patlamış kamyon gibi uçuruma gidiyor ve MHP iyi parti bitiriyor akp HDP bitiriyor

Djozer
Djozer - 2 hafta Önce

Hiç birine vermezdim vermem de

Miraç
Miraç - 2 hafta Önce

Akp bitiyor yavaş yavaş bu zor durum da kırını virüs var devlet vatandaşını bakamıyorsa açlıktan millet bapcanı bilmiyor hale daha herseye zamn geliyor miletin cebinde para yok ama baron insan huzur maaşı alıyor sa durumlar kötü

SIRADAKİ HABER