Virüs nedeniyle 236 kişi daha hayatını kaybetti

Virüs nedeniyle 236 kişi daha hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı’nın 5 Ekim’e ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 358 bin 64 testten 30 bin 438'i pozitif çıktı. Virüs nedeniyle 236 kişi daha hayatını kaybetti. İyileşen hasta sayısı 31 bin 413 olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Toplum bağışıklığını henüz sağlamış değiliz. Ne yapmalıyız? Tedbirlere uymalı, aşılarımızı tamamlamalıyız" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı haritada, 2. doz aşılamada hedef nüfusun yüzde 75 ve üzerinin aşılandığı iller mavi renkle gösteriliyor. Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs verilerine ilişkin yayınladığı tabloda yer alan bilgilere göre; 2. doz aşılamada yüzde 79,4 aşılama oranıyla Kırklareli birinci sırada yer alıyor. ‘Mavi iller’ listesinde Kırklareli'ni sırasıyla Muğla, Ordu, Amasya, Çanakkale, Eskişehir, Edirne, Osmaniye, Balıkesir, Burdur, Isparta, Uşak izliyor. Yüzde 47,5 aşılama oranı ile Şanlıurfa ise son sırada bulunuyor. 

2. doz aşılamada üç büyük ilde ise birinci sırada yüzde 77,2 ile İzmir, ikinci sırada yüzde 74,7 ile Ankara ve üçüncü sırada yüzde 68,9 ile İstanbul yer alıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka tablosunu sosyal medya hesabından şu notla paylaştı:

"VAKA SAYILARI NEDEN DÜŞMÜYOR? Sebeplerden üçü: Toplumsal hareketlilik çok arttı. Dışarıda, ortak mekânlarda tedbire önem verilmiyor, hastalığın yayılma ortamları çok fazla. Toplum bağışıklığını henüz sağlamış değiliz. Ne yapmalıyız? Tedbirlere uymalı, aşılarımızı tamamlamalıyız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER