TBMM İnsan Hakları Komisyonu: 83 yaşındaki Özkan’ın tutukluluk ve tedavi sürecinde kusur yok

HDP’li Kenanoğlu’nun ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın durumuna ilişkin dilekçesine yanıt veren TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Özkan’ın tutukluluk ve tedavi sürecinde herhangi bir kusur ve ihmalin bulunmadığını savundu.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu: 83 yaşındaki Özkan’ın tutukluluk ve tedavi sürecinde kusur yok

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu‘nun ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın durumuna ilişkin 28 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na verdiği dilekçeye yanıt geldi. Komisyon Başkanı ve AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu imzasıyla gelen yanıtta, Özkan’ın tutukluluk ve tedavi sürecinde herhangi bir kusur ve ihmalin bulunmadığı savunuldu.

Yanıtta konuya dair Adalet Bakanlığı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden bilgi talep edildiği belirtildi. 83 yaşındaki hasta mahpus Özkan’ın tutukluluk ve tedavi sürecinde herhangi bir kusur ve ihmalin bulunmadığı, yapılan işlem ve uygulamaların “mevzuata uygun” olduğu öne sürüldü.

BAKANLIK YAZISI, BAŞVURUDAN ÖNCE GELMİŞ

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’ndan Kenanoğlu’na verilen cevapta ilgili kurumlardan geldiği belirtilen yazının 6 Ocak 2021 tarihli olması dikkat çekti. Oysa Ali Kenanoğlu, bu tarihten sonra komisyona başvurmuştu.

25 YILDIR CEZAEVİNDE, AĞIR HASTA

83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, aldığı ağırlaştırılmış müebbet cezası nedeniyle 25 yıldır cezaevinde. Çok ağır hasta, yürüyemiyor, temel ihtiyaçlarını bile kendisi karşılayamıyor. Hapiste olduğu sürede 5 kez kalp krizi geçirdi, 4 defa anjiyo oldu. Kalp, tansiyon, guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma-görme eksikliği ve hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor. Yüzde 87 engellilik raporu var.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER