TBB Başkan adayı Sağkan: TTB’yi kişisel ikballerden arındırma zamanı geldi

TBB 36’ncı Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, TTB’nin tüm hak ve hukuksuzluklara karşı sessizliğe büründüğünü belirterek, “TBB’nin tüm kişisel ikballerden arındırma zamanı gelmiştir” dedi.

TBB Başkan adayı Sağkan: TTB’yi kişisel ikballerden arındırma zamanı geldi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) 36’ncı Olağan Genel Kurulu’nda baro başkanları ve delegelerin konuşmalarının ardından divan kurulu, başkanlık seçimi için üçüncü bir adayın olduğunu açıkladı. Ankara Baro Başkanı ve TBB Başkan adayı Erinç Sağkan ve mevcut Birlik Başkanı Metin Feyzioğlu’nun başkanlığa aday olduğu genel kurulda, Mardin Baro Avukatı Medeni Ayhan da adaylık dilekçesini verdi.

‘BARO DEĞİL BÜRO’

7249 sayılı Kanun ile getirilen çoklu baro düzenlemesinin kaldırılması için yeni yönetimin kanun taslağı hazırlamasına ilişkin olan gündem maddesine geçilen kurulda delegeler sırayla söz aldı. Çoklu baro düzenlemesinin ölü doğduğunu söyleyen eski İstanbul Barosu Başkanı ve TBB Delegesi Ümit Kocasakal, 2 nolu baroların "baro değil büro olduğunu" ifade etti. Kocasakal, “2’nci Cumhuriyetçiler gibi aynı. Başta kamu avukatlarına baskı yoluyla kurulan bu çoklu baroları asla kabul etmiyorum. Benim en ufak bir hakkım varsa size hakkım helal değil sayın başkan” diye ekledi.

İstanbul Barosu Delegesi Filiz Saraç da 1 ve 2 nolu baro ayrımını kabul etmediğini belirterek, “TBB’de 4 yönetim kurulu üyesi olarak çoklu baro konusunun gündemde tutulması hususunda önergeler verdik. Çoklu baroyu kabul etmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı. 

DELEGELER SALONU BOŞALTTI

İstanbul 2 Nolu Baro avukatlarından Satılmış Şahin’in konuşmaya başlamasıyla delegeler kurul salonunu boşalttı. Şahin salon dışına çıkan delegelere şöyle seslendi: “Yüreğiniz yetiyorsa dinleyin. Neden baro kurduk biz. Başörtülü avukatlara zulmettiniz. Hepinizin sicili bozuk. Bölücülük yapan da ötekileştiren de sizsiniz. Biz İstanbul’daki arkadaşlarımıza, meslektaşlarımıza hiç zarar vermedik. Onlar bizi perişan etti. Bizim arkamızda milletimiz var. Biz kendi birliğimizi kuracağız; adını da Fatih Sultan Mehmet koyarsak şaşırmayın!”

ÇOKLU BARO MADDESİ KABUL EDİLDİ

Delegelerin konuşmalarının ardından oylamaya sunulan çoklu baro düzenlemesinin kaldırılması için yeni yönetimin kanun taslağı hazırlaması ve takip etmesine ilişkin madde oy çokluğu ile kabul edildi. 

‘MESLEKTAŞLARIMIZ YERLERDE SÜRÜKLENDİ’

Çoklu baro maddesinin kabul edilmesinin ardından, başkan adaylarının konuşmasına geçildi. İlk olarak konuşan Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, avukatlık mesleğinin büyük bir saldırı altında olduğunu belirterek, “Adli yıl açılışları bile bizleri ötekileştirilmek için, TBB Başkanı tarafından kriminalize edilmek için bir yer ve yöntem olarak kullanılmıştır” ifadelerini kullandı. Sağkan çoklu baroya ilişkin ise şöyle konuştu: “Çoklu baro süreci bizlerin direnişlerine rağmen devam ederken bir Truva Atı’nı da gözler önüne sermiştir. Meslektaşlarımız darp edilmiş, yerlerde sürüklenmiş, müvekkilleriyle özdeşleştirilip tutuklanmıştır. Meslektaşlarımız açlık grevindeyken, Av. Selçuk Kozağaçlı babasının cenazesine kelepçeyle katılmak zorunda bırakılırken Feyzioğlu’nun bir tostçuda tost yapması mı TBB Başkanının vakur duruşudur? Ayasofya açılışında gözlerinizin içine baka baka Atatürk’e hakaret edildiğinde ses çıkarmamak mıdır vakur duruşunuz, ağır sesiniz?”

‘KİŞİSEL İKBALLERDEN ARINDIRILMA ZAMANI’

Sağkan TBB’nin birçok haksızlık ve hukuksuzluk karşısında suskunluğa büründüğüne işaret ederek, “İşçi ve stajyer avukatlar sorunlarıyla boğuşurken, insanlar savunmakta haklarından yoksun bırakılırken TBB derin bir suskunluğa bürünmüştür. TBB’nin tüm kişisel ikballerden arındırılma zamanı gelmiştir. Yaptıkları ve yapmadıkları ile savunmanın parçanlanma sürecine katkı veren, hukuku teferruat olarak gören bu TBB anlayışı kaybedecektir. Bu hafta sonu TBB yeniden insan haklarını, hukuku ve demokrasiyi koruma, avukat haklarını savunma işlevine geri dönecektir. Çoktandır birlikte yöneten ve üreten bu irade, bu genel kurulda baroları birleştiren bir irade olarak TBB’ye hâkim olacaktır.”

Sağkan’ın konuşmasının ardından salonda ve salon dışında alkış sesleri yükseldi.

‘SEÇİM SAĞKAN’IN KONUŞMA BENİM OLSUN’

Daha sonra konuşan başkan adaylarından Mardin Baro Avukatı Medeni Ayhan ise, adaylığını şu sözlerle açıkladı: “Seçilme koşullarım yok ama kongre ortamına bir müdahale amacıyla aday oldum. Feyzioğlu’nun ya da ondan bir farkını ortaya koymayan Sağkan’ın seçilmesi bir değişiklik değildir. Anlayış değişikliği aradım bulamadım. Bu yüzden kendim aday oldum. Kendi grubumun ilkeli davranmasını bekledim. Onlar da ilkeli davranmadı. Seçim Sağkan’ın olsun, konuşma benim olsun.”

‘MÜCADELEMİ AZİMLE SÜRDÜRDÜM’

Mevcut Başkan Metin Feyzioğlu adaylık konuşması için tekrar söz aldı. Feyzioğlu başkanlık görevini layığı ile yerine getirdiğini vurgulayarak, “Türkiye Barolar Birliği Başkanı seçilene kadar yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlükleri adına her türlü yıldırma, baskı, tehdide rağmen ödünsüz olarak görevimi yerine getirdim. Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı görevimde de bu mücadelemi aynı azimle sürdürdüm” ifadelerini kullandı.

‘ÇOKLU BAROYA HEP BİRLİKTE KARŞI ÇIKMIŞTIK’

Feyzioğlu çoklu baro düzenlemesine ilişkin, “Hep birlikte karşı çıkmıştık. Eğer birbirimizle doğru iletişim kurabilmiş ve güç birliği yapabilmiş olsaydık, inanıyorum ki bu konuda da olumlu sonuç alacaktık” ifadelerini kullandı. Feyzioğlu, Yargıda savunmanın gücünün avukatın niteliğinden geçtiğini belirterek, “Meslek içi eğitimlerimizi bir üniversite kalitesine yükselterek bir Avukatlık Akademisi kurmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Genel Kurul ikinci gününde saat 09.00’da oy kullanma işlemiyle başlayacak. 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2021, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER