Silopi Belediyesi’ne 718 bin TL'lik elektrik faturası

Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Adalet Fidan, kayyımın bıraktığı borçlar nedeniyle yapılan kesinti, artan enflasyon ve yüksek elektrik faturalarıyla ilçeye sunmak istedikleri hizmet ve yeni projelerinin aksatılmaya çalışıldığını söyledi.

Silopi Belediyesi’ne 718 bin TL'lik elektrik faturası

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki 6 belediyeden biri olan Silopi Belediyesi, bir yandan kayyımların bıraktığı borçları ödemeye çalışırken diğer yandan Silopili yurttaşlara hizmet vermeye çalışıyor. İller Bankası tarafından yapılan ödenekten, kayyımların bıraktığı borçlar nedeniyle her ay 1 Milyon TL  kesinti yapılırken, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) Ocak'ta belediyeye gönderdiği 718 bin TL’lik fatura belediyeyi halka hizmet götürmede zora soktu. 

KAYYIMIN BORÇ BATAĞI

Eylül 2016 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde olan Silopi Belediyesine kayyım atanarak belediye eşbaşkanları görevlerinden alındı. Belediye yönetimine kayyım atamasının ardından 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Silopili yurttaşlar, yüzde 73 oy oranıyla HDP’li Süleyman Şavluk ve Adalet Fidan'ı belediye eşbaşkanlığına seçti. Kayyım belediyeyi 15 milyonu DEDAŞ’ın 273 milyon TL borçlandırırken, HDP'li Silopi Belediyesi, Mart 2019 tarihinden bu yana 24 milyon 100 bin TL borç ödedi. Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Adalet Fidan, borçlara ve DEDAŞ'a rağmen halka hizmet götürmeye devam edeceklerini kaydetti. 

İLLER BANKASI

Silopi Belediyesi’ni devir aldıkları zaman birçok mahallenin alt-üst yapı eksikliğinin olduğunu kaydeden Fidan, ilk iş olarak bu sorunların büyük bir kısmını giderdiklerini söyledi. Hem borçları ödemek hem de projelerini hayata geçirebilmek için kredi bulmaya çalıştıklarını belirten Fidan, “Kredi için başvurduğumuz kurumlar, İller Bankası’nın teminat mektubu vermesini talep ediyor. İller Bankası’na yaptığımız teminat mektubu başvuru talebimiz ise geri çevrildi. Bu olmadığı için de kredi bulamadık. Ekonomik sıkıntılar yaşadık. Bunun yanında belediyemize gelen aylık ödemede de her ay bir milyon TL’den fazla bir kesinti yapılıyor” diye konuştu.

ELEKTRİK FATURASI

Ülke genelinde artan enflasyondan dolayı her şeyin yüzde 200-300’lere varan oranda pahalılaştığını, fakat belediyeye gelen gelirin sabit kaldığına dikkati çeken Fidan, “Ödemelerdeki kesintiler ve artan enflasyon nedeniyle zorluklar yaşarken, buna bir de fahiş elektrik faturaları da eklendi. Aralık'ta belediyenin bütün birimleri yaklaşık 250 bin KW elektrik kullandı ve buna 304 bin TL fatura kesildi. Ocak ayında ise 281 bin KW elektrik kullanılmış ve buna ise 718 bin TL fatura gelmiş. Birçok birimimiz şu anda çok az düzeyde elektrik kullanıyor. Özellikle yaz aylarında bölgenin aşırı sıcaklarından ve su kuyularının kullanımından dolayı elektrik kullanımı en üst seviyesine çıkacaktır. Böyle devam ederse şuan ki elektrik faturamız iki katına kadar çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

HİZMETLER AKSATILIYOR 

Her ay belediyenin ödeneğinden yapılan milyonlarca kesinti, artan enflasyon ve fahiş elektrik faturaları yüzünden halka sundukları hizmetlerin kısıtlandırıldığını kaydeden Fidan, belediye olarak ilçe sakinlerine sunmak istedikleri yeni hizmetler ve projelerin bu yöntemle aksatılmaya çalışıldığını söyledi. 

MA / Ömer Akın

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2022, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER