Seyit Rıza'nın katledilişinin 83'üncü yılı: Unutturmayacağız

Seyit Rıza'nın katledişinin 83'üncü yılında Meclis'te açıklama yapan HDP, "Unutmadık unutturmayacağız. Katledilen mazlum halkın mezarları bulunmalı ve Dersim'in ismi tekrar iade edilmelidir" çağrısı yaptı.

Seyit Rıza'nın katledilişinin 83'üncü yılı: Unutturmayacağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) idam edilişinin üzerinden 83 yıl geçen Seyit Rıza için Meclis'te açıklama yaptı. Açıklamada konuşan HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Dersim'e düşmanlığın nedenlerinden birinin halkın Alevi, Kızılbaş ve Kürt kimliği ekseninde sürdürdüğü bağımsız yaşam olduğunu ve Seyit Rıza'nın bu dönemde Dersim'deki olayların asayiş sorumlusu gösterilerek hedef haline getirildiğini söyledi.

'UNUTTURMAYACAĞIZ'

Seyit Rıza'nın mahkemede söylediği sözlerin Dersim'e bırakılan miras olduğunu ifade eden Özen, şunları söyledi: "‘Sizin yalanlarınızla, hilelerinizle baş edemedim bu bana dert oldu. Bende sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun’ demiştir. Şehitlerimizin onurlu mücadelesi karşısında saygıyla eğiliyoruz. 83 yıl önce katledilen Dersim'im kanaat önderlerinin mezarları hala belli değil. Aslında günümüzde de faili belli olan katliamların sorumluları cezalandırılmadığı için faili meçhul denmiştir. Ama biz failleri tanıyoruz. Bunu unutmadık, unutturmayacağız. Dersim'de yaşanan kıyım için özür dilediğini belirten AKP, bu acıların telafisi için hiçbir şey yapmadı. Dersim'de kıyımdan geçirilen, geriye kalan kayıpların nerede olduğu araştırılmalıdır. Katledilen mazlum halkın mezarları bulunmalı ve Dersim'in ismi tekrar iade edilmelidir.”(Ankara/MA)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER