Rüşvetler çay paketi içinde gelmiş

Rüşvet alırken suçüstü yapılan Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Bahattin K'nin, çay paketleri içinde para aldığı ve tatil masraflarını ödettiği ortaya çıktı.

Rüşvetler çay paketi içinde gelmiş

AKP'li Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı iken geçen aralık ayında düzenlenen operasyon sonrası tutuklanan Bahattin K.'nin rüşvet tapeleri iddianameye girdi. İddianamede müdürün belediyeye iş yapan müteahhit Y.T'nin hak edişlerini fazla veya erken ödemesi karşılığında çay paketleri içinde para aldığı ve tatil masraflarını ödettiği ortaya çıktı.  

İddianameye göre polis tarafından teknik ve yakın takibe alınan Bahattin K. ile müteahhit Y.T’nin iki kez görüştükleri tespit edildi. 23 Ekim 2020 günü Y.T. ile Bahattin K. İlkadım ilçesinde bir kafede buluşup sohbet etti. Kafeden ayrıldıktan sonra Y.T. kendi aracında bulunan 2 çay paketini Bahattin K.’nın aracına bıraktı.

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre paketlerin içinde rüşvet parası olduğunu iddia eden savcı, paranın miktarının tespit edilemediğini belirtti. İkili yaklaşık 2 ay sonra 21 Aralık günü ikinci kez bir araya geldi. Bahatttin K.’nın aracında görüştükleri sırada çay paketleri içine gizlenmiş 30 bin lira para ile birlikte polis tarafından yakalandı. Bahattin K.’nın makam odasında bulunan kasada yapılan aramada çay paketleri içinde de para bulundu.

PARALAR KASADAN ÇIKTI

Büyükşehir Belediyesinde Mali Hizmetler Daire Başkanı Bahattin K. müteahhit Y.T’den 30 bin lirayı borç aldığını söylemesine rağmen makam odasındaki kasadan servet çıktı. Kasa içinde bulunan çay paketinin içinden 135 bin euro, 36 bin TL, bir tanesi 1 kg’lık külçe olmak üzere yaklaşık 5 kg altın, 13 adet çeyrek altın ebatlarında basılan özel altın, 75 tam altın, 50 yarım altın, 1059 çeyrek altın, kendisi dahil 8 farklı kişi adına çeşitli bankalara ait 23 adet hesap cüzdanı ve 40 yakın gayri menkul tapusuna el konuldu. Banka hesapları savcılık tarafından bloke edildi.

O GÖRÜŞMELER DİNLEMEYE TAKILDI

Mahkeme kararıyla yapılan teknik takipte, Bahattin K ile müteahhit Y.T’nin rüşvet görüşmeleri polisin dinlemesine takıldı. İddianame yer alan bilgilere göre, 21 Aralık’ta müteahhit Y.T, telefonla Bahattin K’yı arayarak Samsun’da olduğunu ve kendisini ziyaret etmek istediğini söyledi. Mesai bitiminde müdür Bahattin K.’ bir alışveriş merkezi önünde Y.T. ile buluştu.

Y.T: Çayın var arabada

Bahattin K: Abi zahmet ettin

Y.T: Bir 500 at bana yarın. Atabilirsen 600 at.
Bahattin K: Tamam zorlarım
Y.T: Zorlayabilirsen öyle zorla abi. Orada 30 bin lira var, şeyin içerisinde
Bahattin K: Tamam abi
Y.T: Ben önümüzdeki hafta gelirim belki
Bahattin K:Şöyle, hatta az daha zorlayabilirsem sen biraz daha takviye yaparsın olur mu?
Y.T: Yaparım yaparım ama önümüzdeki hafta gelirim.

Bahattin K., ilk görüşmeden 6 gün sonra ailesiyle birlikte İkizdere ilçesine tatile gitmeleri de iddianamede yer aldı. Müteahhit Y.T. tarafından rezervasyon yapılan otelde 3 gün kalan Daire Başkanı ve ailesi ücret ödemeden ayrıldı. Konaklama ücreti olan 5 bin 977 lira ise 2 gün sonra Y.T’ye ait inşaat şirketi tarafından ödendi.

Tutuklu yargılanan Bahattin K.,  rüşvet suçundan 4’dan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle Samsun Ağır Ceza'da hakim karşısına çıkacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER