Poyraz Davası’nda arbede çıktı: Katiller halka hesap verecek

Katil Onur Gencer’in jandarma eşliğinde salondan çıkarıldığı sırada, gülmesi üzerine salondakiler, “Katiller halka hesap verecek” diyerek, tepki gösterdi.

Poyraz Davası’nda arbede çıktı: Katiller halka hesap verecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yönelik yapılan saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davanın duruşması İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. İzmir Adliyesi’ne sabah saatlerinde gelen yüzlerce kişi katilin ve arkasındaki güçlerin açığa çıkarılması çağrısında bulundu. Salonun hazır olmamasından dolayı geç başlayan duruşma salonunun önünde avukatlar ve yüzlerce kişi bekletildi. Zaman zaman salona girmek için bekleyen avukatlar ile kapıdaki polisler arasında tartışma ve arbede yaşandı.

Duruşmayı Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz ve babası Abdülilah Poyraz, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Grup Başkanvekilleri, milletvekilleri, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticileri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP milletvekilleri, Türkiye İşçi Partisi  (TİP), Danimarkalı Milletvekilleri Lars Aslan Rasmussen, Soren Sondergaard, birçok il ve ilçeden gelen kurum ve kadın örgütleri temsilcileri, 500’den fazla avukat ve yüzlerce kişiyle birlikte sanatçı ve aydınlar takip ediyor.

Salon küçük olmasından dolayı 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi salonuna taşınan duruşmaya, yine yer olmadığı gerekçesiyle çok sayıda avukat ve kişi alınmadı. HDP ve bileşenleri, kadın kurumları ile çok sayıda baro ayrı ayrı müdahillik talebinde bulundu.

KATİL GENCER SALONDA

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, katil Onur Gencer, salonda hazır bulundu. Katil Gencer, “tasarlayarak kasten öldürme”, “işyeri dokunulmazlığını ihlal etme” ve “siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.

POLİS SALONU KAYDA ALMAK İSTEDİ 

Kimlik tespitinin yapıldığı sırada, bir polisin salondaki kişileri videoya kaydetmesi avukatların tepkisine neden oldu. Avukatların tepkisi üzerine çekilen video silindi. 

ARBEDE ÇIKTI

Kimlik tespiti devam ettiği sırada, katil Gencer tuvalete gitmek için jandarma eşliğinde salondan çıkarıldı. Gencer, müştekileri oturduğu kısmın önünden çıkarıldığı sırada gülmesi ve sözlü olarak sataşması üzerine salondakiler “Neden bu kadar rahatsın katil” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine arbede yaşandı. Salondakiler hep bir ağızdan, “Katiller halka hesap verecek” sloganı attı

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, ailenin sanıkla çok yakın oturtulması ve dışarıya çıkarken ailenin önünden geçirilmesine tepki gösterdi. Salondakilerin tepkisi üzerine yaşananlar tutanağa geçirildi ve mahkeme başkanı sanığın giriş çıkışlarının başka bir kapıdan yapılmasını sağlayacaklarını belirtti. 

Duruşma kimlik tespitiyle devam ediyor.

Yapılan uzun istişareler sonucu Şakran Cezaevi Kampüsü'nde görülme kararı değiştirilerek davanın Bayraklı Adliyesi'nde görülmesine karar verildi.

‘KATİLLER HALKA HESAP VERECEK’

Avukatların ve iddia makamını beyanları alınmadan ara karar kurulmasına karşı çıkan salondakiler, “Kimleri koruyorsunuz?” dedi. Mahkeme heyetinin ara kararı kurduktan sonra salondan ayrılmaya kalkışması üzerine salondakiler, “Katiller halka hesap verecek”  sloganları atarak alkış ve sıralara vurarak durumu protesto etti. Salondakiler, “Sizlerin de sanık sandalyesinde olması lazım. Siz de artık tarafsınız” diyerek mahkeme başkanına tepki gösterdi.

MAHKEME BAŞKANI: ÖZEL YETKİLİ DEĞİLİM

Mahkemeye tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Türkiye tarihinde ilk kez bir katil siyasi partiye girerek katliam yaptı. Böyle ani kararla bitiremezsiniz. Şakran cezaevinde yargılamanın yapılmasını istemiyoruz” dedi. Mahkeme Başkanı, “Ne moral kaldı ne hal kaldı, arbede çıktı” yanıtını verdi.

Avukatlar, “Biz buraya çok mu moralli geldik” ifadelerini kullandı. Mahkeme başkanı ısrarla, “Biz genel yetkili bir mahkemeyiz, özel yetkili değiliz” sözleri dikkati çekti. Mahkeme başkanı, “Ben şimdi herkes arasından çıkıp evime gideceğim korumam yok, biraz da beni anlayın” dedi. Salondakiler, “Bizden size birşey gelmez devletten gelmesin ondan sakının” yanıtını verdi.

DURUŞMA 24 OCAK’A ERTELENDİ

Verilen karara itiraz eden avukatlar mahkeme başkanı ile, bir sonraki duruşmanın farklı bir tarihe alınması için istişare yaptı. Yapılan istişarelerin ardından duruşma 24 Ocak’a ertelendi. 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER