Pınar Gültekin davası: Fail bilindik savunmayla kendini akladı

Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı ve Mertcan Avcı’nın yargılandığı davada fail, bilindik erkek aklın savunmasını yaparak kendisini aklamaya çalıştı. Duruşma 4 Ocak tarihine ertelendi.

Pınar Gültekin davası: Fail bilindik savunmayla kendini akladı

Muğla’da 16 Temmuz günü Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı ve ona yardım eden kardeşi Mertcan Avcı’nın yargılanmasına Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı duruşmada hazır edildi. Duruşmaya Pınar Gültekin’in ailesi, baro temsilcileri, aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, kadın hakları derneği üyeleri ve taraf avukatları katıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatı ile Muğla Barosunun davaya müdahillik talebi ise kabul edilmedi

Davayı takip etmek isteyen Gültekin’in yakınları, okul arkadaşları ve çok sayıda kadın hakları aktivisti de duruşma salonuna alınmayarak adliye önünde bekledi.

Kalp rahatsızlığı bulunan baba Sıddık Gültekin, sanıklar gelmeden salondan çıkmak istedi. Kimlik tespitinin ardından savunma yapan fail Cemal Metin Avcı, Pınar Gültekin ile 2018 yılı sonlarında iş yerine arkadaşlarıyla geldiğinde tanıştıklarını iddia etti. Fail savunmasının devamında, Gültekin’in giyim tarzını eleştirerek, kendini aklamaya çalıştı.  

TEHDİT EDİLDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ

Fail ayrıca ek ifade vererek Gültekin’in kendisini çektiği fotoğraflar üzerinden tehdit ettiğini öne sürdü. Fail bunu da medyanın kendisini linç ettiği ve bu yüzden ilk ifadesinde bunlara yer vermediğini iddia etti. Failin savunmasında ağlaması da dikkat çekti. Fail bununla da yetinmeyerek Gültekin'e sürekli para verdiğini ve borçlarını ödeyemez duruma geldiğini ve Gültekin'in kendisini tehdit ettiğini iddia etti. Fail savunmasının devamında soğukkanlılıkla Gültekin’i işkenceyle nasıl katlettiğini ayrıntılarıyla anlattı. Fail daha sonra “pişmanlık” kılıfına sığındı. 

Duruşmada daha sonra failin kardeşi Mertcan Avcı söz alarak olayla ilgisinin olmadığını öne sürdü. 

Savunma yapan Gültekin’in avukatı Rezan Epözdemir cinayete iştirak ihtimalinin kesin olduğunu, Gültekin’in katledildiği saatin ve yerin tam olarak bilinmediğini ifade ederek sanık erkeklerden Mertcan dışında da faillerin olduğunu belirtti. Epözdemir, ifadelerinin kurgulatılmış olduğunu ekleyerek HTS kayıtları ile Mertcan’ın ifadelerinin de çelişkili olduğuna dikkat çekti. 

‘ÇELİŞKİLİ İFADELER VAR’

Duruşmada söz alan Pınar Gültekin'in babası Sıddık Gültekin de, "Yüreğim yandı. Tüylerim diken diken dinledim. Benim kızım üzerine iftira ediyor. Bugüne kadar katledilen tüm kadınlar için aynı iftiralar atıldı. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Madem öldürdün doğru konuş. Ben çok bedeller ödedim kızımı okutmak için sen mi okutacaktın? Böyle bir ölümü kimse hak etmez. Ben kızımın cenazesine bakamadım. Ben 3 çocuğumu okutmadım bu kız okusun diye. Çok çelişkili ifadeleri var. Adam kızı öldürmüş hanımıyla gidiyor tatil yapıyor. Pişman olduğunu söylüyor. Hikaye anlatıyor. Her şeyi anlatıyor. Soruları hatırlamıyor ama. Anne babasının da bu işin içinde olduğunu düşünüyorum. Yoksa bu kadar soğukkanlı olamaz” dedi. 

 ‘CEZASINI ALSIN’ 

Gültekin’in annesi Şefika Gültekin ise, "Onun Allah belasını versin. Bu bir cani. 6 çocuğum var. Bu cani bir insanı öldürmedi 6-7 insan öldürdü. Bizi de öldürdü. Kızımı diri diri yaktı. Buraya sanki bir insan gibi oturmuş anlatıyor. Bizi yaktı, bizi bitirdi, bizi mahvetti. Benim kızım seni nasıl bu kadar korkuttu. Sen evlisin, senin ne işin var kızımla. Sen hak ettiğin cezayı almazsan ben seni öldüreceğim. Seni sağ bırakmam. Tutuklasınlar beni. Gülme öyle gülme... İçime ateş düştü kavruldum güzel kokulu kızımdan geriye yanık kokusu kaldı. Kızımın evine girdiğimizde eve dönecekmiş gibi her şeyi bırakmış, yemek yemiş bulaşığını bırakmış. Eve döneceğini düşünmüş. Bu katile yardım edenler mutlaka var. Pınar 1.80 boyunda katil cılız nasıl taşıyacak o varili. Fizik kurallarına aykırı. Bütün kadınlar tehdit altında. Uyusam uyuyamam o anlar beynimin içinde dönüyor. Bu katil belasını bulmadan bu acı içimden gitmeyecek” dedi.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan başsavcılık, somut olgulara dayanan suç şüphesi olduğu için sanıkların tutukluluğunun devamına karar verilmesini istedi. 

AKIL SAĞLIĞININ YERİNDE OLUP OLMADIĞINA BAKILACAK

Mahkeme heyeti fail Cemal Metin Avcı’nın talebi olmamasına rağmen akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için rapor hazırlanmasına, HTS kayıtlarının istenmesine, olay yeri inceleme uzmanı bilirkişi ile keşfinin yapılmasına ve tanıkların dinlenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca faillerin tutukluluğunun devamına da karar verdi. 

Duruşma 4 Ocak 2021 tarihine ertelendi.

AVUKATTAN TEPKİ 

Duruşma bitiminde yaşananlara ve verilen karara tepki gösteren avukat Epözdemir, “Vicdandan bahsediliyor ama aslında vicdanları karartanın kim olduğunu kamuoyu biliyor. Zaman zemin koşulları ne olursa olsun bu insan haklarına aykırı ve canavarca hislerle işlenen bir cinayettir. Böyle bir cinayet hukuken kabul edilemez. Müvekkillerde zaten beyanlarını anlattılar, tabiri caizse isyan ettiler. Önümüzde 9 tane tanık var dinlenmesi gereken. Adli tıpa gelen yazılan müzekkerinin cevabı gelmiş, yakma söz konusu olduğu için ölüm saati belli değil, hiçbir şekilde ölüm nedeni de tespit edilemiyor. Yaşarken de yakılmış olabilir, yakıldıktan sonra da ölmüş olabilir, yaşarken de beton dökülmüş olabilir. Dolayısıyla artık bütün ara kararlar ifa edildi. Biz savcılık makamının mütaalasından sonra bu dosyada karar çıkmasını en kötü ihtimalle önümüzdeki celsede karar çıkmasını bekliyoruz. Biz sonuna kadar da hukuk mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 00:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER