ÖHD: Gergerlioğlu'nun yaşadıkları düşman hukuku

HDP'li Ömer Faruk Gergeriloğlu’nun gözaltında yaşadıklarını ve tutuklanmasını “düşman hukuku tezahürü” olarak tanımlayan ÖHD Genel Merkezi, “Gergeriloğlu’nun yanındayız" dedi.

ÖHD: Gergerlioğlu'nun yaşadıkları düşman hukuku

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Genel Merkezi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergeriloğlu’nun tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Meclis’in işlevsizleştirilerek seçmen iradesinin siyasal iktidar tarafından hiçe sayılmasına tepki gösterilerek, Gergerlioğlu’nun azınlıkların ve kamusal alanda yok sayılan tüm öznelerin sesi olduğuna dikkat çekildi.

Gergerlioğlu’nun gözaltı sırasında yaşadığı ihlallere değinilen açıklamada, “İnsan Hakları Eylem Planını açıklayan siyasal iktidara hatırlatıyoruz: AİHM’in yerleşik içtihatlarına göre; ‘Devlet bir kişinin insan onuruna saygı ile bağdaşır koşullarda alı konulmasını güvence altına almak zorundadır.’ Mahpusların Islahında Temel İlkeler (Mandela Kuralları);  Tıbbi Etik İlkeler ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Avrupa Cezaevi Kuralları hakkında (2006)2 No’lu Tavsiye Kararı gereği cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler, yasal statülerine bakılmaksızın herkese sağlanan tıbbi bakıma, aynı kalite ve standartta, eşit erişim hakkına sahiptir” denildi.

‘DÜŞMAN HUKUKU TEZAHÜRÜ’

Gergerlioğlu hakkında kesinleşen cezanın, ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkının ihlali olduğuna dikkati çeken açıklamada, “Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi seçme ve seçilme hakkının ihlalidir, Gergerlioğlu’nun meclis koridorlarında ve evinde onur kırıcı muamele ile gözaltına alınması işkence görmeme hakkının ihlalidir. Hekim raporuna rağmen hapishaneye götürülmesi ise hem sağlığa erişim hakkının ihlali hem de düşman ceza hukukunun tezahürüdür” ifadeleri yer aldı.

BİRLİKTE MÜCADELEYE ÇAĞRI

Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Siyasal iktidar kamusal alanda ezilen, yok sayılan herkesin sesi olan Gergerlioğlu’nun hem bir siyasal özne olarak varoluşuna, hem özgürlüğüne hem de yaşamına kastetmektedir. Bizler, insan hakları mücadelesinde her zaman yan yana olduğumuz Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bugün de yanındayız. Siyasal iktidarı taraf olduğu uluslararası sözleşmelere ve Anayasa’ya uygun davranmaya; insan hakları, barış ve demokrasiden yana olan herkesi de bu hukuksuzluklara karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER