MHP, Abdulhamit Gül'ün tasfiyesini neden istiyor?

Barış Pehlivan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasındaki kavgayı anlattı.

MHP, Abdulhamit Gül'ün tasfiyesini neden istiyor?

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan bugünkü yazısının "MHP'nin sevmediği Bakan" başlıklı bölümünde, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasındaki kavgayı anlattı.

Pehlivan yazısında, Soylu'nun Gül ile kavgasında MHP'nin de devreye girdiğini ve Adalet Bakanı’nın tasfiyesi için lobi yapıldığı iddiasını gündeme getirdi. Pehlivan, MHP’nin Adalet Bakanı Gül'ü sevmemesine dair iddiaları da köşesine taşıdı.

Pehlivan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Üç farklı cepheden kaynağa aynı soruyu sordum: 

MHP, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü neden sevmiyor? 

Nereden çıktı şimdi bu, demeyin. MHP kurmaylarının izlediği politikaya bakarsanız bu soru anlam kazanıyor. 

En yaygın tez şu: 

Ne kadar başarılı, tartışılır ama... 

AKP’nin 'aşırı güvenlikçi' politikalarına karşı daha 'reformist' bir tutum sergilediği bilinen bir bakan Abdulhamit Gül. Bu nedenle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de bir kavga içinde. 

İşte MHP’nin Adalet Bakanı Gül’e karşı tavrında da Soylu’nun etkisi olduğu konuşuluyor. Bu iddiayı dile getirenler, özellikle bir MHP Genel Başkan Yardımcısı üzerinden Abdulhamit Gül’ün tasfiyesi için lobi yapıldığını iddia ediyor. 

Bir diğer görüşe göre ise asıl ayrışma konusu kadrolaşmada: 

Milli Gençlik Vakfı (MGV) kökenli Gül’ün ülkücü kökenli yargı mensuplarının önünü yeteri kadar açmadığına inanılıyor. Hatta ülkücüleri kızağa çekip Hakyolcuları ve Milli Görüş kökenlileri el üstünde tuttuğuna inanılıyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER