Metropoll'den 'Kürt sorunu' araştırması

Araştırmaya göre HDP'lilerin yüzde 47,3'ü çözümün 'İslam kardeşliğini pekiştirmek' olduğunu düşünüyor.

Metropoll'den 'Kürt sorunu' araştırması

Metropoll araştıma şirketi, yaptığı ankette "Kürt sorununu çözmek için aşağıdaki yöntemlerden hangisine ağırlık verilmelidir?" sorusunu yöneltti.

Seçenekler ise "Demokrasiyi ve yerel yönetimleri güçlendirmek", "Silahlı mücadeleye devam etmek", "Ekonomik yatırımları artırmak" ve "İslam kardeşliğini pekiştirmek" şeklinde oldu. 

Yanıtlara göre oluşan tablo ise şöyle oldu:

Yanıtların partilere göre dağılımında ise ilginç sonuçlar ortaya çıktı.  "Demokrasiyi ve yerel yönetimleri güçlendirmek" sorusuna Saadet Partililerin yüzde 89,5'i destek verirken CHP'lilerin yüzde 49,7'si, HDP'lilerin ise yüzde 42,7'si destek verdi.

"Ekonomik yatırımları artırmak" yanıtına ise en çok destek yüzde 33,6 ile İYİ Partililerden geldi. HDP'li ve Saadet'liler ise bu şıkka yüzde 5,3 ile en az desteği verdi.

"Silahlı mücadeleye devam etmek" şıkkına en çok desteği MHP'liler ve AKP'liler verse de bu oranlar sırasıyla yüzde 9,3 ve yüzde 6,4 oldu.

İlgnç sonuçlardan biri ise "İslam kardeşliğini pekiştirmek" seçeneğinde ortya çıktı. Buna en çok destek verenler yüzde 47,3 ile HDP'liler olurken AKP'lilerde bu oran yüzde 29,7 oldu. Saadet Partililerden bu şıkka hiç destek gelmemesi de dikkat çekti.

Sorulara verilen yanıtların parti seçmenlerine göre dağılımı şöyle oldu:

​​​​​​

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2021, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER