Melek İpek savunmasında yaşadığı sistematik şiddeti anlattı

Çocuklarına ve kendisine sistematik şiddet uygulayan eşi Ramazan İpek’i öldürmekten tutuklanan Melek İpek, ilk kez hakim karşısına çıkıp, yaşadığı sistematik şiddeti anlattı. İpek, hem darp edildiğini hem de cinsel şiddete maruz kaldığını söyledi.

Melek İpek savunmasında yaşadığı sistematik şiddeti anlattı

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde kendisine ve çocuklarına sistematik işkence uygulayan eşi Ramazan İpek’i özsavunma kullanarak öldüren Melek İpek hakkında "kasten öldürmek" suçundan açılan davanın ilk duruşması Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. İpek'in 18 yıldan 24 yıla kadar hapsi istemiyle açılan dava İpek ilk kez bugün hakim karşısına çıktı.

Celse, SEGBİS sistemindeki teknik arıza nedeniyle öğlenden sonra görüldü. Duruşmaya, İpek tutuklu bulunduğu Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde SEGBİS aracığıyla katıldı. Celsede ise; maktul Ramazan İpek'in yakınları ile avukatı, Melek İpek'in ailesi ve taraf avukatlar, tanıklar ile sivil toplum örgüt temsilcileri ve kadın dernekleri hazır bulundu. Kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasıyla başlayan duruşmadan Melek İpek savunma yaptı.

Savunmasını yapan İpek, olay nedeniyle üzgün olup, öldürdüğü eşinin ailesine başsağlığı diledi. "Ama artık utanmadan, korkmadan tüm yaşadıklarımı anlatmak istiyorum" diyen İpek, eşiyle 2006 yılında lise ikinci sınıfta okurken tanıştıklarını, tek hayalinin matematik öğretmeni olmak olduğunu ve okulda çok başarılı bir olduğunu anlattı. İpek, "Arkadaşlarımın ısrarıyla eşimle görüştüm. Askerden yeni gelmişti. Eşim beni düğünde görmüş, beğenmiş. Birkaç ay görüştük. Babamdan bir tokat bile yememiştim. Henüz arkadaşlık aşamasındayken kıskançlıkları başlamıştı ve şiddet başladı. 3 aylık arkadaşlığımı bitirmek istedim. 'Hayallerim var' dedim. Okumak istediğimi söyledim. Arkadaşlarım vasıtasıyla son kez görüşme teklifini kabul ettim. Son kez teklifini kabul ettim ve ilk kez o gün okula gitmedim. Beni Ekşili Mahallesi'ndeki Ekşili Göleti'ne götürdü. Gündüz vakti etrafta kimse yoktu. Motordan iner inmez bana saldırdı ve beni soymaya başladı. Çığlık attım. Bağırdım, kurtulmaya çalıştım. Sesimi kimseye duyuramadım. Gücüm de yetmedi” sözleriyle tecavüze uğradığını anlattı.

‘OKULUMU BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM’

Olaydan sonra bir süre kendisine iyi davrandığını ve kendisiyle evleneceğini söylediğini aktaran İpek, "Ailesi ile kavga etti. Ailesi evden kovdu. Evlenmemize önce karşı olan babam, sonra kabul etti. Aileme bana yaptıklarını söylemedim. Lise üçüncü sınıfı bitirdim. Ailesi istedi ve bir süre sonra nişan yapıldı. Nişanlıyken görünür yerlerime vurmuyordu. Ailemin yanında bir yıl kaldı. Bana şiddeti daha nişanlıyken başlamıştı. İstemediğim ilişkiden dolayı evlenmeye mecbur hissediyordum. Bu nedenle de aileme bir şey diyemiyordum. Ailesini çağırdık ama düğünümüze gelmediler. Bir yıl nişanlı kaldıktan sonra 2008 yılında nikahımız kıyıldı. O zaman da dargındık. Düğünden sonra babam evimizi dizdi ve sonrasında evimize geçtik. Eşim güvenlik olarak çalışıyordu. Ben de bir süre çalıştım. 2010 yılında eşimi ikna ederek üniversite sınavına girdim. Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü’nü kazandım ama eşimin kıskançlığı yüzünden 1,5 yıl okuduktan sonra bırakmak zorunda kaldım. Okulu bıraktığımda hamile olduğumu öğrendim" dedi.

'ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ'

İpek savunmasına şöyle devam etti: "Hamileliğim ilk aylarında sıkıntı yaşamadık ama hamilelik ilerledikçe, doğuma yaklaştıkça çocuğa zarar vereceğini düşünerek beni ilişkiye zorluyordu. Ben her seferinde ağlıyordum ama kendisi zevk alıyordu. Doğuma az süre kalmıştı. Erkek kardeşi Hüseyin ile birlikte Melike diye bir kızı getirdi. Erkek kardeşinin kızı kaçırdığını, yaşının küçük olduğunu, kimseye bahsetmemem gerektiğini söyleyerek bir süre bizde kalacağını belirtti. Ben kabul etmedim ama kız bizde kaldı. Ben doğum yapmadan daha eşim o kızla yakınlaşmaya başladı. Doğum yaptıktan sonra 10 gün kadar annemlerde kaldım. Evime geldiğimde kız yatak odamdaydı. Kıza evden gitmesini istedim. Sesimi kıza karşı yükseltince kucağımda çocuk varken beni kabloyla dövmeye başladı. Çocuğumu ölümle tehdit etti. Kablo çocuğuma da denk gelmişti ve hatta kafası kanamıştı.

AİLEM İLE TEHDİT ETTİ

Bekarken de ayrılmak istedim. Annemi, babamı ölümle tehdit etti. Özellikle kız kardeşime gözümün önünde tecavüz etmekle tehdit ediyordu. Çocuk olduktan sonra bu kez çocuğu öldürmekle tehdit etmeye başladı. Melike'nin gitmesi için çok ısrarcı oldum ama beni yine tehdit ediyordu. Ailem bizim eve geldiğinde Melike'yi arkadaşım olarak biliyorlardı. 2012 yılıydı. Melike yaklaşık 3 ay bizde yaşadıktan sonra ayrıldı. Melike ile görüşmeye devam ettiğini tahmin ediyordum. Eşimin şiddeti sürdü. İlk evlerinden taşındıktan sonra olay yaşandı eve geldik. Burada da beni dövüyordu. Komşular misafirliğe geldiğinde bir şey anlamıyordu. Vücudumun görünür yerlerine vurmuyordu. Beni dövmesi için bir sebep olmuyordu. Şakalaşırken, gece rüyasında benim onu terk ettiğimi görür, kalkar beni döverdi. Bir gün kardeşi Göksel ile eşim kavga etti. Kendisini ayırmaya çalıştım. Ben eşimi alıp eve götürdüm. Evde bana 'Sen neden araya giriyorsun?' diyerek beni ütüyle dövdü. Ütüyü de sırtımda kırdı. Silahı alarak evden çıktı. Kardeşimi öldüreceğini söylüyordu. Annemi-babamı aradım. Oraya geleceğini söyledim. Babamın arkadaşı da evdeydi. Sonra kardeşimi orada görememiş. Beni arayarak 'Kardeşini göremedim. Gelip seni ve çocukları öldüreceğim' dedi. Ben de çocukları alarak kayınpederimin evine gittim. Sırtımdaki yaralara annesi krem sürerek ağladı.

KIZIMI DA DÖVÜYORDU

11 gün kayınpederimin evinde kaldıktan sonra bir şekilde barıştık. Her defasında olduğu gibi geri döndüm. Biz Melike ile görüşmeleri yüzünden yine kavga ettik. Beni balkondan atmaya çalıştı. Yüzüme, gözüme vurdu. Evden kaçmaya çalışırken bana kelepçe taktı. Kendisi özel güvenlikken kelepçesi vardı. Beni koltuğa oturttu. Ellerim kelepçeli, gözlerim mor şekilde fotoğraflarımı çekti. Amcasının oğlu ile bir yere giderken beni elleri kelepçeli bıraktı. Sonra kızımı okuldan getirdiğinde kelepçeleri açtı. Çocuklarım evin içinde ses çıkardıkları için oyun oynatmıyordu. Genelde 8 yaşındaki büyük kızımı dövüyordu. Ama ağlayamıyordu. Çünkü ağladığında daha çok dayak yiyordu. 12 yıllık evliliğimizde sürekli kavgalı yaşadık. İyi zamanlarımız da oldu. Ama iyi günlerimizi hep unuttururdu. Senede 3-4 defa çok büyük dayakları oldu."

İpek'in beyanından sonra mahkeme başkanının, İpek'e; "Neden polisi aramadın? Polise gitseydin, devlet seni korurdu” demesi dikkat çekti.

İpek, savunmasına olay gününü anlatarak devam etti: “Eşim merdivenden hızlı çıkardı, o gün yavaş kendi kendine söylene söylene, inşallah bir yere gitmemişsinizdir, beni başkalarını da öldürmek zorunda bırakamazsınız, evden ayrılmamışsınızdır’ şeklinde sözler söylüyordu. Kapıya geldiğinde ayakkabılarımızı gördü, ‘oh gitmemişsiniz’ söylediğini duydum. Bizim gitmediğimizi anlayınca kapıyı hızlı şekilde açtı, panik oldum kapı kilitli değildi. Gece karanlık olduğu için görmemiştim yattığı yatağın köşesinde bir silah vardı. Onu aldım elime dolu olup olmadığını bilmiyorum. Kapıya doğru yöneldim. O an o da içeri giriyordu. ‘Beni mi öldüreceksin, nasıl yapacaksın’ dedi güldü. Elimden silahı almaya çalıştı. Çocuklar diğer odadaydı ‘bizden uzak dur’ dedim. Elimden almaya çalışırken silah patladı. Önce ben kendim vuruldum sandım. Canım acımıyordu. Biran gözüm ona yöneldiğinde yere düştüğünü gördüm. Cebinden telefonunu aldım, 112’yi aradım. Eşimin vurulduğunu, çabuk gelmelerini söyledim. Hiç kımıldamıyordu yerde yatıyordu. Ben öylece başında bekledim. Çocuklarım, ‘Anne iyi misin’ dediler. İyiyim annem çıkmayın odadan dedim. Babalarının düştüğünü ve olanları görmesini istemedim. Benim elim kan olmuştu, telefonu alırken oluşan kanı görmelerini istemedim. Jandarma geldi, birkaç kez kapıyı çaldılar, ayağa kalkamadım. Dizlerim tutmadığından kapıyı açamadım. Sonra kendimi toplayıp çıplak ve ellerim kelepçeli şekilde kapıyı açtım. Sonra kelepçenin anahtarını alıp elimi açıp üzerimi giydirdiler. Sonra ambulans geldi eşimin öldüğünü söyledi. Elimden tüfeği görünce üzerime geldi. Elimden tüfeği almaya çalıştı, hatta bana dokundu. Tüfeği elimden almaya çalışırken tüfek patladı.”

Aranın ardından celseye devam edildi.

Ramazan İpek'in annesi Esma İpek ve babası Murat İpek, oğullarının Melek İpek’e şiddet uygulamadığını iddia ederek, şikayetçi olduklarını söyledi.

'TORUNLAR BİZE GELDİĞİNDE EVE DÖNMEK İSTEMİYORLARDI'

Melek İpek'in annesi Hatice Çelik, 3 çocuğu olduğunu söyleyerek, "Melek çok başarılı bir çocuktu. Verme taraftarı değildik. Ama birbirlerini sevdiklerini söyleyince verdik. Daha nişanda tartıştılar. Kızıma vazgeç dedim ama dinlemedi. Eşyasını aldık, evini tuttuk. Düğününü yaptık. Evlendikten 2-3 ay sonra Ramazan bizi arayarak kızımın ilaç içtiğini olduğunu söyledi. Hastaneden çıktı. Başka eve taşındılar. Orada da kavga ediyorlarmış. Bana sürekli şikayet geliyordu. Kızımı gece bakkala göndermek istemiş. Kızım gitmeyince dövmüş. Sonunda kızıma geçinemiyorlarsa boşanmalarını söyledim. Bu konuda dünürlere de haber saldık. Dünürler boşanmaya razı gelmedi. Ramazan bir şey demiyordu. Ama biz yokken kızımı tehdit ediyordu. Torunlar bize geldiğinde eve gitmek istemiyorlardı. Çocuklarla konuştuğumda onları da dövdüğünü öğrendim" şeklinde konuştu.

'BENİ VURMAYA GELDİ'

Melek İpek'in kardeşi Göksel Çelik ise olaydan 4 ila 5 gün önce ailecek kendilerine geldiğini anlatarak, "Daha önce bir tartışmamız olmuştu. O yüzden eniştemle uzun süredir konuşmuyordum. Kendisi ile muhatap olmamak için hayvanların yanına gittim. Enişte de yanıma gelerek, 'Sen nişan attın. Psikolojik süreci nasıl atlattın?' dedi. Ben de 'Niye sordun' dedim. Bana, 'Diğer avrat tartışıp benden ayrıldıktan sonra başka biri ile evlenmiş. Ben bunu üzerimden atamıyorum. Bunu üzerimden nasıl atacağım?' dedi. Ben de 'Sen bunu bana neden soruyorsun. Ben eşinin kardeşiyim. Git kime soracaksan sor' dedim. Bir kez de mangal yaparken tartıştık. Tartışmadan sonra eve gitti. Sonrasında silahı alıp beni vurmaya geldiğini öğrendim. Ben de evden ayrıldım" dedi.

'RAMAZAN, MELEK'İ ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ'

Melek İpek'in kardeşi Nimet Çelik ise "Evlenmeden önce Melek bana Ramazan'ın kendisine tecavüz ettiğini söyledi. Ben kimseye söylemedim. Köyde annemleri, babamları düşününce bu durumu yok saymaya karar verdim. Üniversiteye gittikten sonra Melek'e sürekli boşanması için telkinde bulunuyordum. Melek de sürekli dayak yediğini anlatıyordu. 2012 yılında Ramazan beni görüntülü aradı. Melek'in yüzü gözü mor şekildeydi. Bana 'Bak bunlar senin yüzünden oldu. Boşanma konusunu açarsan Melek İpek'i öldüreceğim' dedi. Ben bundan sonra Ramazan ile görüşmedim" diye beyanda bulundu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Tanık beyanlarından sonra maktul ve Melek İpek'in avukatları savunma yaptı. İddia makamı İpek'in, tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, savcının talebini kabul ederek, İpek'in tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 2 Nisan tarihine erteledi.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER