Leyla Güven’in 2 ayrı soruşturmada ifadesi alındı

DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, hakkında 2015’teki sosyal medya paylaşımları ve 2017’deki bir konuşmasına ilişkin açılan iki ayrı soruşturma nedeniyle çağrıldığı Diyarbakır Adliyesi’nde ifade verdikten sonra ayrıldı.

Leyla Güven’in 2 ayrı soruşturmada ifadesi alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2015’teki sosyal medya paylaşımları ve 2017’deki Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yaptığı konuşmaya ilişkin 2019’da açılan iki ayrı "örgüt propagandası" soruşturması nedeniyle ifadeye çağrılan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Diyarbakır Adliyesi’ne geldi. Saat 15.00 sıralarında adliyeye gelen Leyla Güven’e, DTK Eşbaşkanı ve HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, partili vekiller Feleknas Uca, İmam Taşçıer, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır ile HDP ve DBP il örgütü yöneticileri eşlik etti.

Güven adliyede avukatları Reyhan Yalçındağ ve Serdar Çelebi ile birlikte soruşturma savcısına ifade verdikten sonra adliyeden ayrıldı.

AVUKAT: MÜKERRER DOSYA

Soruşturmaya ilişkin bilgi veren Güven'in avukatı Reyhan Yalçındağ, müvekkilinin başta Kürt sorunu olmak üzere birçok soruna dahil olduğu, yine kadın çalışmaları, yerel yönetimler çalışmaları gibi birçok etkinliğe katıldığını belirterek, “Dolayısıyla bugün başsavcılığı tarafından ifadeye çağrılan dosyası da; yine bundan 3 yıl kadar önce DBP’nin bir daveti üzerine katıldığı kapalı salon dosyasıydı.   Leyla Güven kendisi de belirtti. Siyasetçi kimliğinden dolayı birçok kadın etkinliklerine, siyasi parti etkinliklerine ya da çalıştaylara, sempozyumlara, panellere vs. katılmış ya da basın açıklaması yaparak ifade özgürlüğünü kullanarak siyaset yapan biri. Aslında hiç açılmaması gereken bir dosyaydı. Çünkü müvekkilimize atfedilen edilebilecek bir durum yok dosyada. Tabi kendisi dosya için davet edildiğinden dolayı bir başka dosyası daha olduğu söylendi bize. O da yine birkaç yıl öncesine ait twitter ve sosyal medya üzerinden yaptığı bir takım paylaşımlardır. Bu paylaşımlarda 2015 yılına ait paylaşımlardı. Hatta müvekkilimizin devam ettiği ceza dosyasının içerisinde olan paylaşımlardır. Bu dosyanın da diğer dosyalar gibi mükerrer dosya odluğunu ifade etmiştik. Sayın Güven 2017 yılında kolluk aşamasında bu konuya dair ifadesini de vermişti. Bu vesileyle yarım günlük bir mesai yapılmış olundu. Daha öncede belirtmiştik müvekkilimiz demokratik siyasette ısrar eden biri olduğu için savcılık tarafından ifadeye çağırıldığında gidip ifadesini veriyor. Savcılığın bu her iki dosya için kavuşturmaya yer olmadığı kararını vermesi gerekiyor. Bu durumun DTK ile bir alakası yok yeni bir durum yok. Çünkü sayın Güven DTK’nın Eşbaşkanı olduğu için onunla ilgili süren davası devam ediyor” dedi. (Diyarbakır/MA)

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER