Kobanê Davası'nda 28 siyasetçinin tutukluluk hali devam edecek

Kobanê Davası’nda tutuklu bulunan 28 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Kobanê Davası'nda 28 siyasetçinin tutukluluk hali devam edecek

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırısı sonucu 6-8 Ekim 2014 tarihleri  arasında ülke genelinde yaşanan protesto eylemleri dolayısıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında açılan davada tutuklu bulunan 28 kişi hakkında tutukluluk incelemesi için ara duruşması görüldü.

TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ara duruşmada, kararını açıklayan mahkeme başkanı, tüm sandıkların tutukluluk hallerinin oy birliğiyle devamına karar verildiğini açıkladı. Mahkeme başkanı tutuklu yargılanan siyasetçiler Bülent Barmaksız, Can Memiş ve Zeki Çelik  devam eden sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördükleri hastanelerden bu rapor istenmesine ve gelecek rapora göre tutukluluk hallerinin yeniden incelenmesine karar verdi.

Ara duruşmanın ardından Kobanê Davası'nın ilk duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü'nde 26 Nisan'da görülecek.

DURUŞMA

HDP’li siyasetçilerine yönelik ‘Kobanê soruşturması’ kapsamında yapılan yargılamanın ara duruşmasında konuşan avukatlar, dosyanın siyasi saiklerle hazırlandığını belirterek tüm tutuklular için tahliye talebinde bulundu. Verilen aranın ardından siyasetçilerin savunmasına devam edildi.

Yerine kayyum atanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen savunmasında, “Siyasetçilerin, siyasal görüşlerinin muhatabı toplumdur. Ben burada teknik birkaç hukuki değerlendirme yapmak istiyorum. Bu ülkede yargının bağımsızlığı, adalete güven sadece yargının çözeceği bir sorun değil. Toplumda adalete olan güven sarsılmıştır. Ancak bunu düzeltmek öncelikle yargı mensuplarının sorumluluğudur” dedi.

‘ADALETİ GÖZETEREK HAREKET EDİN’

Tutuklu yargılamanın bir cezalandırmaya dönüştüğünü dile getiren Bilgen, “Belediye başkanı seçildikten sonra kendi irademle milletvekilliği dokunulmazlığımdan vazgeçtim ver yargılamanın önünü açtım. Yargıdan kaçma gibi bir ihtimal benim için söz konusu değildir. Dosyadaki delilleri karartmaya da gücümüz yetmez. Belediyedeki görevime geldiğim günden bu yana ne idari ne de adli bir soruşturmaya konu edilmedim” dedi. Yargının bağımsızlığını kaybettiğine dikkati çeken Bilgen, “Ama her şeye rağmen toplumun adalete olan güveni için biz siyasetçilere de iş düşüyor. Sizin de bu ülkenin ihtiyaç duyduğu adaleti gözeterek hareket etmenizi bekliyorum” ifadelerini kullandı.

TUTUKLULUĞA NEDEN AÇIKLAMAYA SORUŞTURMA YOK

HDP eski MYK Üyesi İsmail Şengül de savunmasında, “MYK üyesi olmanın bir tutukluluk gerekçesi olması ve başka bir suça neden gösterilmesi hukuksuzluktur. 6-8 olaylarıyla ilgili HDP MYK’nın yaptığı çağrılar suç olarak gösterilmektedir. AİHM Demirtaş kararında, atılan twittlerin bir suç teşkil etmediğine dair kararlar bulunuyor. Urfa Suruç’ta katıldığım bir etkinlik terör örgütünü destekleme olarak belirtilmiş. Bu yapılan etkinliğe 10’dan fazla siyasi parti katıldı. Amacı sınır bölgesinde yaşayan insanların sorunlarını dinlemek ve bu kapsamda çözüm üretmekti. Bu etkinlik kapsamında yapılan basın açıklamasına polisin bir müdahalesi de olmadı. Etkinliğin kendisi herhangi bir hukuki soruşturma kapsamında yer almadı. Bu başlı başına bir parti faaliyetiydi ama bu dosya kapsamında tutukluluk gerekçesi yapılmaktadır” diye belirtti. Şengül, kendisinin ve diğer tutuklu siyasetçilerin tahliyesini talep etti.

Ardından savunma yapan diğer siyasetçiler de yargılamanın hukuksuzluğuna dikkati çekerek tahliye talebinde bulundu.

6 YIL ÖNCE HAZIRLANAN RAPOR

Siyasetçilerin savunmalarının ardından avukatlar söz aldı. Avukat Kenan Maçoğlu, soruşturmanın içeriğini anlattı. Maçoğlu, “Temel suçlama 6-7-8 Ekim olayları. Ancak 6-8 olayları kapsamında emniyetin 2015 raporu kapsamında şuan tutuklu yargılanan çoğu kişinin ifadesi o dönem alınıyor ama tutuklama çıkmıyor. Savcılar raporu dikkate almıyorlar. Ama şuan bu dosyanın temelini oluşturan bu rapor” dedi.

Maçoğlu, Cumhuriyet savcısı Ahmet Altun’un soruşturma kapsamında hazırlana ve HDP’li 108 siyasetçinin 29 ayrı suçlamadan 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19 bin 680’er yıl hapis cezasıyla yargılanmalarını isteyen 3 bin 530 sayfalık iddianameyi mahkemeye teslim ettiğini belirtti. Altun’un daha önce İzmir Başsavcı Vekili olarak atandığını hatırlatan Maçoğlu, her nasıl oluyorsa bu dosya için geri döndüğünü söyledi. Maçoğlu, “Altun birçok ilin savcısına yazılara göndererek dosya için deliller toplamaya çalışmıştır. Diğer yandan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ı nasıl bu dosyaya dahil ettiğini de bilemiyoruz” dedi. Savcı apar topar tutuklu bulundukları cezaevlerinden SEGBİS ile bağlandı ve bu dosya dahilinde tutukluluk istedi” şeklinde konuştu.

‘ANKARA SAVCILARI SUÇ İŞLEMİŞTİR’

Ardında söz alan Avukat Cemile Turhallı Balsak, “Ardı arkası kesilmeyen bir suçlama silsilesi var dosyada” dedi. Savcılık mütalaasına dair konuşan Balsak, “Savcılık bu suçlamaların işlendiğine gerçekten ikna mı? Etkin bir soruşturma yürütmesi görevinin gereğidir. Sayın savcı gerçekten bu mütalaada bulunurken bu suçların gerçekten işlendiğine ikna ise bu suçların o gün de işlendiğine ve o dönemin savcıları tarafından bilindiğini de biliyor olması gerekiyor. O dönem etkin soruşturmayı yapmayan savcılar hakkında da suç duyurusunda bulunması gerekiyor. Bu suçların işlendiğine ikna iseniz 6 yıl boyunca Ankara savcılar suç işlemişlerdir. Bunlar hakkında suç duyurusunda bulunacaksanız bizi de inandırırsınız aksi taktirde yargılamanın hukuki değildir” ifadelerini kullandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin Demirtaş’a yönelik “derhal serbest bırakın” kararının mahkeme açısından da bağlayıcı olduğuna vurgu yapan Balsak, “AİHM tarafından Türkiye aleyhine verilen kararlar mahkemelerin iradesiyle verilmediğin ortaya koyuyor. Verdiğiniz kararın bizce hukukin bir izahı yok. Bu hukuk garabetini bir an önce ortadan kaldırarak müvekkillerin tahliyesine karar vermenizi istiyorum” dedi.

‘AİHM ‘KRAL ÇIPLAK’ DEDİ’

Söz alan Avukat Aydın Erdoğan da AİHM kararına değindi. Erdoğan, “Bu yargılamalar tarihte iz bırakıyor. Demirtaş’ın yargılaması da tarihe mal olup kayıtlara geçti. AİHM kararının bu dava ile ilgili olduğunu tüm dünya biliyor. AİHM kararı, tüm dünyada örnek emsal bir karar oldu. Siyasi iktidarların, siyasi rakiplerini etkisiz bırakmak amacıyla giriştikleri faaliyetlerin belgesi olarak tarihe geçti. AİHM, Demirtaş ile ilgili bu kararında bu ülkede görülmek, bilinmek istenmeyen gerçeği söyledi basit bir tabirle ‘kral çıplak’ dedi. Sizin önünüze hukuksuz bir biçimde düzenlenen mükerrer bir iddianame getirildi siz de bu süreci devam ettiriyorsunuz. Siz şu anda 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davayı görüyorsunuz. Biz avukatlar, yargı makamlarıyla ilgili umudumuzu kaybetmek istemediğimiz için hala bu cübbeyi taşıyanlardanız. Ama gerçeğin de farkındayız. Dava başta Demirtaş olmak üzere HDP’yi, siyasette etkisiz hale getirmek için açılan bir davadır. Bunun devamı da AYM’de kapatılma istemiyle açılan davadır” diye aktardı.

'TC MAHKEMELERİ MAHKUM EDİLDİ’

Çözüm sürecinde yaşanılan gelişmelere de vurgu yapan Erdoğan, “Siyasi kronoloji var. HDP, AKP ile beraber Kürt sorunun demokratik usullerle çözümünün ortağıydı. Bu çözüm arayışı 28 Şubat’a Dolmabahçe’de yapılan bir açıklamayla çerçeveye kavuştu. Bu olaylara rağmen HDP ile bir süreç yürütüldü. Sonrasında Haziran seçimleri yapıldı ve ne olduysa ondan sonra oldu. Siyasi takvim bir şeyleri alt üst etti. Bu siyasi ajandaya bağlı olarak hem dokunulmazlıkların kaldırılması ve davaların açılması hem de yedekte tutulan bu dosyanın canlandırılması AİHM’de mahkum edildi. Anayasa’ya aykırı şekilde dokunulmazlıkları kaldıran meclis, bu tezgahları kuran siyasi iktidar ve bu hukuksuz yargılamaları yapan Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri mahkum edildi. Siyasi işi yapıyorsunuz. Siyaset hukuka uygun yürütülsün, hukuk da siyasallaşmasın istiyoruz. Yargıçlar siyasi ajandaların parçası olmasın istiyoruz. AİHM kararı bir devlet için utanç belgesidir. Ama en başta siz utanç duymalı ve buna göre karar vermelisiniz” diye konuştu.

‘YARGIÇLARIN KADERİ SİYASİ İKTİDARLA BİTER’

“Siyasi ajandanın parçası olan savcı ve yargıçlardan bahsedeyim” diyen Erdoğan, devamında şunları söyledi: “Zekeriya Öz, şimdi nerede ortaklık bozuldu işler tersine döndü. Siyasi iktidarlara bağlanarak yargıçlık yapanların kaderi siyasi iktidarlarla biter. Bu nedenle sizi hukuka uygun hareket etmeye adaletli olmaya davet ediyoruz. Siyasi iktidarın görevi sokakta barışçıl eylem yapan vatandaşlarını korumaktır. Ama öyle olmadı kitlelere saldırıldı ve onlarca insan katledildi. Siyaset kendi işini seçim sandıklarında yargıçlar da hakikati dava dosyalarında çözmeli. Tutukluların serbest bırakılmasını talep etti.”

‘BERAAT ETTİĞİ DOSYADAN YARGILANIYOR’

Avukat Nuray Özdoğan, “Hukuki güvenlik ilkesinin bu kadar ihlal edildiği bir yargılamayla müvekkillerimizin tutukluluk halinin devam etmesi durumu bu ihlal sizin imzanızla devam etmesi anlamına gelecektir. Bu nedenle bu haksız tutuklamalara son vermenizi istiyoruz. Örneğin müvekkilim Beyza Üstün daha önce beraat ettiği bir dosyadan da yargılanıyor. Bu dosyadan beraat ettiğine dair bilgi bile yer almamıştır dosyada. Bu delil karartmadır. Tutukluluğa devam edecekseniz adli kontrol şartının neden uygun olmadığını açıklamanızı istiyoruz” diye belirtti. Özdoğan tutuklu bulunan 28 kişinin tutuksuz olarak yargılanması kararının verilmesini istedi.

Avukat Dilan Ateş de “Tutukluluk kararını gerektirecek somut delil bulunmamaktadır” diyerek, tahliye kararının verilmesini istedi

DOSYADA İKİ TUTUKLULUK

Ardında söz alan Avukat Ezgi Güngördü, Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk haline dair konuştu. “Öncelikle şunu sormak istiyorum, tutukluluk değerlendirmesi hangi dosyanın tutukluluk incelemesidir? Buna bir açıklama getirilmesini talep ediyoruz. Müvekkilim Kasım 2016’dan beri Kobanê olayları nedeniyle tutukludur, bu nedenle müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum. Aynı dosyada iki tutukluluk halinin açıklanmasını istiyorum” diye belirtti.

‘MÜŞTEKİ OLARAK YER ALSIN’

Avukat Atiye Arıkan da soruşturmanın siyasi saiklerle bu aşamaya geldiğine vurgu yaptı. Arıkan, tahliye talebinde bulundu. Avukat Şevin Kaya ise, Ayla Akat Ata’nın tutukluluk haline dair konuştu. Kaya, “Tutukluluk devam kararında istinat edilen deliller katıldıkları basın açıklamaları ve paylaşımlar. Siyasi saiklerle yürütülen bir dosya. Dosyada Ayla Akat Ata’nın 6-8 olaylarında uğradı saldırıdan dolayı suç duyurusunda bulunmuştu. Bu dosyaya girmemiş. Biz bugün bunu da sunarak bu dosya kapsamında müşteki sıfatıyla yer almasını isteyeceğiz” diyerek tüm tutukluların tahliyesini istedi. 

AİHM KARARI HANGİ DOSYAYLA ALAKALI?'

Ankara dışında bulunan birçok avukat da bulundukları kentlerde SEGBİS ile duruşmaya bağlandı. Diyarbakır'dan duruşmaya bağlanan Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman, şunları söyledi: "Sizinle uzun bir yola çıkıyoruz. 4 buçuk yıldır zaten bu sürecin içindeyiz. Biz mücadeleye devam ediyoruz ama sanırım sizin taraftan bir bayrak devri oldu bundan sonra sizinle devam edeceğiz. AİHM kararını, sadece okuma yazma bilenler bile anlar. AİHM, kararında sizin mahkemenize yönelik bir tahliye gerektiğini anlamanız yetiyor. Çünkü karar verildiği  zaman Demirtaş sizin dosyanız dışında başka bir dosyadan tutuklu değildi. Bu nedenle sizin mahkemenizi ilgileniyor. 'AİHM kararı bizim dosyamızla ilgili değil' derken hangi dosya ile ilgili olduğunu yazı verin. Bu kararda vereceğiniz kararda bu hususlara değinen bir şeyler yazmanızı talep ediyoruz."

Ara duruşmanın ardından Kobanê Davası'nın ilk duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü'nde 26 Nisan'da görülecek. Kobanê Davası'nda tutuklu siyasetçiler: Bu rezalete son verilsin!
 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2021, 21:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER