Kayıp yakınları Recep Buttanrı'nın akıbetini sordu

Kayıp yakınları, askeri birliğine dönmek için bilet almaya giden ve kendisinden bir daha haber alınamayan Recep Buttanrı’nın akıbeti soruldu.

Kayıp yakınları Recep Buttanrı'nın akıbetini sordu

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin her hafta düzenlediği "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 622’ncisi, internet üzerinden online gerçekleştirildi. Bu haftaki eylemde, 3 Nisan 1999’da evinden çıkarak askerlik yaptığı Konya’ya gitmek için Diyarbakır otogarına giden ve o tarihten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Recep Buttanrı’nın akıbeti soruldu. Buttanrı’nın öyküsünü İHD Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Güven, anlattı. 

Kürt şehirlerinde son 30 yılda binlerce insanın katledildiğini ve çoğunun akıbetinin bilinmediğine dikkati çeken Güven, aralarında siyasetçi, gazeteci gibi binlerce insanın faili meçhule kurban gittiğini ifade ederek, “Kayıpların çoğu sokak ortasında güpegündüz infaz edilmiş, bir kısmı evlerinden gözaltına alınmış bir kısmı ise başkaca yöntemler ile gözaltına alınarak kendilerinden bir daha haber alınamamıştır” dedi. Ülkede son 30 yıllık süreçte Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları olmak üzere tüm hak savunucularının meşru yollarla kayıpların akıbetinin aydınlanması ve faillerin yargılanması için taleplerde bulunulduğunu hatırlatan Güven, “Bazı Cumartesi Anneleri’nin ömrü, kayıp çocuklarının bulunması için yürüttükleri mücadelede geçmiş. Ne yazık ki çocukların ait bir kemik parçası bulamadan gözleri açık bir şekilde aramızdan ayrılmışlardır. Cumartesi Annelerimizin bu muazzam mücadeleleri karşısında saygıyla eğiliyoruz” dedi. 

‘SİVİL GİYİMLİLER EVİ BASTI’

Buttanrı’nın askerlikte izinli olarak evine geldiğini, izninin bitmesi üzerine birliğine dönmek için otogarda bilet almaya gittiğini kaydeden Güven, bu tarihten sonra Buttanrı’dan bir daha haber alınamadığını hatırlattı. Buttanrı’nın evden ayrılmasından 4 gün sonra sivil giyimli 3 kişinin sabah saat 06.00 sıralarında Buttanrı’nın evine zorla girdiğini sözlerine ekleyen Güven, bu kişilerin tüm aile fertlerini bir odaya toplayıp evde arama yaptığını ve “Ailesinin iddiasına göre kömürlükte sakladıkları 40 milyar lira ile ruhsatlı silahı alıp götürürler” dedi. 

POLİSLERİ TEŞHİS EDİNCE…

Yaşanan durumun üzerine Buttanrı’nın annesinin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne gittiğini aktaran Güven, evlerine zorla girip parayı alanların polis olduğunu yetkililere söylediğinin altını çizdi. Buttanrı’nın annesine müdürlükte gösterilen fotoğraflar üzerine evine zorla girip parayı ve silahı götüren kişileri teşhis ettiğine vurgu yapan Güven,  “Teşhis yapılınca kaygılanan polisler aileyi zorla Emniyet Müdürlüğü’nden dışarı çıkarırlar” diye konuştu. 

‘HIRSIZLIK SÜSÜ VERİLDİ’

Eve yapılan baskın sırasında dışarıda çöp toplayan çocukların baskına gelen şahıslara ait aracın içinde Buttanrı’nın elleri ve kollarının bağlı bir şekilde gördüklerini aileye söylemeleri üzerine aile bireylerin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazılı başvuruda bulunduğunu ifade eden Güven, “Ancak yapılan ev baskınına hırsızlık süsü verilerek takipsizlik kararı verilir. Ailenin tüm çabalarına rağmen Recep Buttanrı’dan bir daha haber alınamaz” dedi. 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER