Kayıp yakınları: Mehmet’i devletin kontraları öldürdü

Diyarbakır’da 12 Şubat 1993 yılında iş yerine gittiği sırada uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Mehmet Tekdağ’ın ablası İffet Mutaş, “Onu devletin kontraları öldürdü” dedi.

Kayıp yakınları: Mehmet’i devletin kontraları öldürdü

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" talebiyle sürdükleri eylemin 627’ncisini, yayınladıkları video ile online gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Diyarbakır’da 12 Şubat 1993 yılında Bağlar ilçesi Dörtyol’daki iş yerine gederken uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Mehmet Tekdağ’ın failleri soruldu.  

KURŞUNLARIN HEDEFİ OLDU

Tekdağ’ın hikayesini anlatan abla İffet Mutaş, kardeşi Tekdağ’ın işine gittiği sırada kontralar tarafından sokak ortasında vurulduğunu belirtti. Olayın yaşanmasından sonra kardeşi Tekdağ’ın çevrede bulunan yurttaşların yardımıyla hastaneye kaldırıldığını aktaran abla Mutaş, olay günü kendisinin köyde bulunduğunu dile getirdi. Abla Mutaş, yaşananları şöyle aktardı: “Kardeşim vücuduna birkaç kurşun yedikten sonra devlet hastanesine götürüldü. 24 saat geçemeden hastaneye geldik, fakat bize başka bir ilde tedavi edilmesi için havaalanına götürüldüğü söylendi. Orada da havanın sisli olması nedeniyle kardeşim yaralı bir şekilde bekletildi. Tabi kardeşim bekletildiği vakte kadar çok kan kaybetmişti. O ciğerlerinden 4 tane kurşun yemişti, ona bakıp seslendiğimde bana bakıyor ama cevap veremiyordu. Nefes alamıyordu. Geri hastaneye kaldırıldığında hayatını kaybetti.”

‘DEVLETİN KONTRALARI ÖLDÜRDÜ’

Yaşadığı olayın travmasından hala kurtulamadığının altını çizen abla Mutaş, kardeşi Tekdağ’ın o zaman iki yaşında olan çocuğunun bugün genç bir delikanlı olduğunu ve iki çocuğunun olduğunu kaydetti. Bu olayın hem Tekdağ’ın çocuklarını hem de kendileri için çok zor olduğunu hatırlatan Mutaş, “Kardeşim Tekdağ’ın evimizin en küçük çocuğuydu. Halen onun o bebekken yatırdığımız beşiği aklımda. Onun dünyaya gelişini şimdiymiş gibi hatırlıyorum hala. Onu hiç unutmayacağım. Onu devletin kontraları öldürdü” sözleriyle acısının hala taze olduğunu belirtti. (Diyarbakır/MA)

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER