Kadri Bağdu cinayeti faili meçhule bırakılmak isteniyor

DAİŞ tarafından katledilen ve faillerden Servet Koç’un itiraflarına rağmen gazeteci Kadri Bağdu cinayeti faili meçhule bırakılmak isteniyor.

Kadri Bağdu cinayeti faili meçhule bırakılmak isteniyor

Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Şakirpaşa semti Ova Mahallesi’nde 14 Ekim 2014'te bisikletiyle gazete dağıtımı yaparken DAİŞ'liler tarafından öldürülen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Azadiya Welat gazetesi çalışanı Kadri Bağdu'nun soruşturma dosyası 6 yıldır, çözümsüz bırakılarak, failler yargılanmadı.

'TERÖR DEĞİL ADLİ VAKA'

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Bağdu dosyası “Terör değil, adli bir vaka” olarak değerlendirerek yürüttüğü soruşturma dosyası “daimi arama” kararıyla faili meçhule bırakıldı. 2016'da cinayete dair itiraflarda bulunan DAİŞ’li Servet Koç’un görüntü ve yazışmalarında cinayetin nasıl işlendiğini anlatmasına rağmen dosyada ilerleme sağlanmadı. Adana'da DAİŞ'in infaz timinde yer alan Koç, eylemin planlama ve gerçekleşmesini ayrıntılarıyla anlattı. 

'CİNAYETİ İTİRAF ETTİ'

23 Temmuz 2016 tarihinde sosyal medya hesabı Facebook üzerinden Bağdu’nun oğlu Ferhat Bağdu’yla iletişime geçen Koç, Bağdu ve Adana’da işledikleri diğer cinayetleri de anlattı. DAİŞ’in Adana’da işlediği Bağdu, Yusuf Gülderen ve Ahmet Albay cinayetlerinin nasıl gerçekleştiğini anlatan Koç, Bağdu cinayetinde kullanılan motosikletin Murat Bulanık’a ait olduğunu, silahı da Ağrılı Cumali isimli kişinin getirdiğini, kullanılan silahın Bulanık’ın evinde yanlışlıkla patladığını, eğer tadilattan geçirilmemişse odanın içinde izninin olabileceğini kaydetmişti. 

'ADALET MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR'

Görüntüler ve yazışmalar ailenin avukatı Tugay Bek tarafından Adana Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edilmesine rağmen Mayıs 2018'de bir kısım kişi Kadirli Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen başkaca bir soruşturma kapsamında  "bilgi sahibi" olarak ifadeleri alınıp serbest bırakıldı. Savcılık, DAİŞ tarafından katledilen ve tüm delil ile tanık beyanlarına rağmen Bağdu cinayetini çözmezken, ailenin hukuk mücadelesi devam ediyor.

Bağdu, 14 Ekim saat 16.00'da Küçükoba Mezarlığı'ndaki kabri başında ailesi ve gazeteci arkadaşları tarafından anılacak.

MA / Hamdullah Kesen

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER