Hüseyin Çelik: Erdoğan, Aynur Doğan’a iltifat etti, performansını takdir etti

Eski AKP'li Bakan Hüseyin Çelik, Derince Belediyesi'nin Aynur Doğan'ın konserini iptal etmesine tepki gösterdi. Geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doğan'la tanışarak ona iltifat ettiğini, "Ahmedo Roni" şarkısını dinlerken de duygulanıp performansını takdir ettiğini söyledi.

Hüseyin Çelik: Erdoğan, Aynur Doğan’a iltifat etti, performansını takdir etti

AKP’li Derince Belediyesi’nin Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın konserini iptal etmesinin yankıları sürüyor.

AKP’li Mustafa Elitaş’ın “Araştırdık, soruşturduk sırtını PKK’ya yaslamış” diyerek hedef aldığı Aynur Doğan’la ilgili, AKP döneminde Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi görevlerde bulunan Hüseyin Çelik’ten dikkat çekici bir açıklama geldi. Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aynur Doğan’ı dinlerken duygulandığını, performansını takdir ettiğini söyledi.

Hüseyin Çelik, kişisel Twitter hesabındaki paylaşımında Derince Belediyesi’nin Aynur Doğan konserini iptal etmesini kınayarak “Birileri beğenir, birileri beğenmez ama Aynur Doğan bu toprakların bir çığlığıdır” dedi.

Hüseyin Çelik’in paylaşımları şöyle:

‘CUMHURBAŞKANI DOĞAN’A İLTİFAT ETTİ’ 

-“Dolmabahçe Buluşmaları” kapsamında, 20 Şubat 2010’da davet ettiğimiz ses sanatçıları arasında Aynur Doğan da vardı. O gün isimleri PKK ile birlikte anılan sanatçıları davet etmemiştik. Sayın Cumhurbaşkanı toplantıda bütün sanatçılara olduğu gibi Doğan’a da iltifat etti.

‘BİR HAYLİ DUYGULANMIŞ VE PERFORMANSINI TAKDİR ETMİŞTİ’ 

-2010 yılında İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması hasebiyle Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen konserde Aynur Doğan, Kürtçe “Ahmedo Roni” şarkısını söyleyince hazır bulunan Sayın Cumhurbaşkanı bir hayli duygulanmış ve Aynur’un performansını takdir etmişti.

‘KINIYORUM’ 

-Derince Belediyesi’nin Aynur Doğan’a reva gördüğü muameleyi ve ardından bizim mahallenin Aynur Doğan’ı linç girişimlerini çok yanlış buluyor ve kınıyorum. Birileri beğenir, birileri beğenmez ama Aynur Doğan bu toprakların bir çığlığıdır.

-Karadeniz Türküsü “Ahmedum” ile “Ahmedo Roni” yi birlikte dinlemeyi deneyelim. İkisinin de bizim ağıtlarımız olduğunu hissederiz. Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşırlar. Musiki gönlün dilidir, lütfen bunun üzerinden de kavga edilmesin.”

Aynur Doğan’ın konserinin iptal edilmesinin ardından birçok AKP’li belediyeden Kürt sanatçıların konserlerinin iptali haberleri gelmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER