HDP'ye operasyon: Çok sayıda gözaltı

İstanbul'da HDP ilçe eşbaşkanları ve DBP MYK üyesinin de aralarında bulunduğu en az 8 kişi gözaltına alındı. 15 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi. Balıkesir ve İzmir'de de partililere yönelik gözaltılar yaşandı.

HDP'ye operasyon: Çok sayıda gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında dün gece İstanbul’un birçok ilçesine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi(HDP) Kağıthane İlçe eşbaşkanları Ayhan Yıldız, Behiye Demir, Beşiktaş İlçe Eşbaşkanı Remziye Bor, İstanbul İl yöneticileri Fatmanur Günbeyi, Sermin Danışman Turgay, Esenyurt İlçe örgütü üyeleri Hatice Yıldız, Baran Sümbül ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) MYK üyesi Eşref Yaşar da gözaltına alındı. 

Gözaltıların gerekçesine ilişkin bilgi edinilemezken en az 15 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi.

BALIKESİR

Balıkesir’de HDP üyesi 5 kişi, Jandarma tarafından evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Kentin farklı ilçelerinde yapılan baskınlarda Burhaniye'den Zekiye Aygün, Gömeç'ten Şükrü Kaygısız, Savaş Arkan, Edremit'ten Mehmet Yıldırım, Küçük Kuyu'dan Hüseyin Cevher gözaltına alınanlar arasında bulunuyor. Gözaltıların gerekçesine ilişkin bilgi edinilemedi.

ANKARA

Ankara’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Kadın Meclisi Sözcüsü Zeyno Bayramoğlu, Parti Meclisi (PM) üyesi Ali Özkan, Eskişehir İl Eşbaşkanı Şükriye Ercan ve Mamak İlçe Eşbaşkanı Mustafa Uğur Akkaya’ın olduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 11 kişi hakkında yürütülen soruşturmaya Ankara 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nce gizlilik kararı ve 24 saatlik avukat görüş yasağı getirildi. Verilen kararda gerekçede şu ifadeler yer aldı: “Şüpheliler ile müdafilerin gözaltı sırasında görüşmeleri ve dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek durumda olması…”

İZMİR

İzmir Menemen ilçesinde ikamet eden EGE TUHAY- DER yöneticisi Ramazan Yavuz sabah saatlerinde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilmeyen Yavuz, İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

ADANA

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında daha önce haklarında toplumsal olaylara katıldıkları ve sosyal medya üzerinden "örgüt propagandası yaptıkları" iddiasıyla işlem yapılan 15 kişiye dair gözaltı kararı alındı.  Polis bu kararla sözkonusu kişilerin adreslerine bu sabah eş zamanlı baskınlar düzenledi. 

Kaç kişinin gözaltına alındığı konusunda henüz bilgi edinilemezken, baskın yapılan bazı evlere kapıları koçbaşları ile kırılarak girilip, arama yapıldığı öğrenildi.

MERSİN

Mersin'de jandarma tarafından yapılan ev baskınlarında 14 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yürütülen soruşturma kapsamında jandarma tarafından Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Tarsus ve Silifke ilçesinde çok sayıda eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda evlerin aranması ardından isimleri ve gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 14 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 14 kişinin Mersin İl Jandarma Komutanlığı'nda tutulduğu belirtildi.(MA)

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 20:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER