Gözaltı protestosuna müdahale: Çok sayıda gözaltı

HDP İstanbul İl Örgütü, DTK’ye yönelik gerçekleşen gözaltı operasyonuna tepki göstermek için Taksim Tünel’de yapacağı açıklamaya polis müdahale etti. İl eşbaşkanlarının da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltı protestosuna müdahale: Çok sayıda gözaltı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik gerçekleşen gözaltı operasyonlarını protesto etmek amacıyla Taksim Tünel’de yapmak istediği açıklamaya polis müdahale etti. Açıklamadan dakikalar önce eylem alanını ablukaya alan polis, eylemcilerin alana girmesini engelledi. Toplanan kitlenin açıklama yapmasına izin vermeyeceğini belirten polisler, hiçbir uyarı yapmadan kitleye müdahale etti.

YARGILANACAKSINIZ!

Yaşanan müdahale sırasında HDP İl eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltı alındı. Müdahaleyi alkış ve ıslıklar eşliğinde “HDP halktır halk burada”, “HDP umuttur, umut dimdik ayakta”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları karşılık veren kitleye, polis ikinci kez müdahale etti. Polis müdahalesine bir yurttaş, “Gösteri hakkı Anayasal haktır. Yargılanacaksınız” sözleriyle tepki gösterirken bir polis amirinin “Alın şunu” söylemlerinin ardından darp edilerek gözaltına alındı. Yaşanan gözaltılar sırasında polislerin eylemcilere hakaret etmesi dikkat çekti. İkinci müdahalenin ardından kitle Şişhane’nin ara sokaklarında ve İstiklal Caddesi’nde yürüyerek yaşananlara ıslık, alkış ve sloganlarla tepki gösterdi.

‘İKTİDARIN REFORMU BUDUR’

Ara sokaklara dağılan kitleyi hakaretlerle takip eden polisler, burada yakaladıkları kişileri darp ederek gözaltına aldı. Alındığı polis çemberi içinde konuşan HDP milletvekili Züleyha Gülüm, iktidarın yargı reformu söylemlerine atıf yaparak, “İktidarın reformu budur. Ne yaparsanız yapın sizden korkmuyoruz. Gideceksiniz” sözleriyle tepki gösterdi.

‘ÜLKENİN UTANÇ TABLOSU’

İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapanlar Gülüm’ün açıklamasına alkış ve sloganlarla destek verdi. Ardından HDP vekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu zorla alandan uzaklaştırılmak istendi. Piroğlu, “Bunun faturasını ödeyeceksiniz. Hiçbir yere gitmiyorum” diye tepki gösterdi.

 Ardından Gülüm ve Piroğlu, İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasından Piroğlu, yapılan müdahaleyi “Bu iktidarın utanç tablosudur. Onlar polis zoruyla susmamızı istiyorlar. Ama halkın umudu HDP asla susmayacak” diye tepki gösterdi.

Gülüm de, yürüyüş boyunca müdahaleye tepkisi dile getirirken, iktidara “Bu hukuk devletiniz” diye seslenerek, “Biz kazanacağız” mesajını verdi.

POLİSTEN PİROĞLU’NA HAKARET

Yürüyüşü ıslık ve sloganlarla destek veren yurttaşlar, bir kez daha polisin saldırısına maruz kaldı. Polis ekipleri İstiklal Caddesi’nde yürüyen yurttaşlara ise; “Sosyal mesafeyi” gerekçe göstererek, idari işlem yapmak istedi. İdari işlem yapılmak isteyen bir yurttaşın “Ülkeyi ne hale getirdiniz” diyerek tepki gösterdi.

Cadde üzerinde bulunan Galata Lisesi önünde Piroğlu ve polis amiri arasında tartışma yaşandı. Piroğlu, polis amirine yürüyüşün Anayasal bir hak olduğunu hatırlaması üzerine, polis amiri “Yeter artık soytarılığa son verin” dedi. Piroğlu, “Soytarılığı yapan sensin” diyerek tepki gösterdi.

‘ASLA DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ’

Polis engeline rağmen HDP’li vekillerin yürüyüşü HDP İstanbul İl Örgütü önünde kadar sürdü. HDP İl Örgütü gelen kitleyi “Direne dirence kazanacağız”, “HDP dimdik ayakta” sloganları ve zılgıtlarla karşıladı. Burada açıklamalarda bulunan HDP’li vekil Musa Piroğlu, “Bizi polis zoruyla durdurmaya çalıyorlar. Durabildiler mi? Hayır. Biz bu ülkenin umuduyuz. Asla diz çökmeyeceğiz. Biz bu topraklara ayağımız bastıkça umut hep olacak. Biz kazanacağız” diye tepkisini dile getirdi.

23 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Polisin müdahalesi sonucu 23 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan bazı isimler şu şekilde: “HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanları Erdal Avcı ve Elif Bulut, İl yönetiminden Pınar Türk,  Atilla Özdoğan, Beser Çelik, Erkan Tepeli, Zekine Türkeri, Eylem Doğan, HDP Ümraniye İlçe Eşbaşkanı Kadriye Doğan, HDP Şişli İlçe Eşbaşkanı Ani Kalk, İsmail Türkmen, Koray Türkay, Vedat Güneşçi, Turgut Uyar, Ramazan Tutku, Cahit Tunan, Bayram Tecer, Oruç Karacık, Oktay Urak, Ürün Karaca.”

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER