Erdoğan'ın gelişi öncesi ev ve işyerlerinde GBT sorgulaması

Diyarbakır’a yarın gelmesi beklenen AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın geçiş güzergahındaki bulvar ve caddelere bakan binlerce ev ve işyerleri ile on binlerce kişi GBT sorgulamasından geçirildi.

Erdoğan'ın gelişi öncesi ev ve işyerlerinde GBT sorgulaması

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın yarın Diyarbakır'a yapacağı gezi öncesi geçiş güzergahındaki tüm ev ve işyerleri Genel Bilgi Taraması (GBT) sorgusundan geçirildi. Sur ilçesinde çatışmalarda tahrip edilen Fatih Paşa (Kurşunlu) Camisinde Cuma namazı kılacak olan Erdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il binası önünde bekletilen grubu da ziyaret edecek. Erdoğan daha sonra valilik binası önünde saat 17.00’de kamuoyu ile paylaşılmayan “toplu açılış töreni”nde konuşma yapması bekleniyor. 

KAYYIMDAN MAKYAJ ÇALIŞMALARI

Kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir ile Kayapınar, Yenişehir, Sur ve Bağlar Belediyesi’nin temizlik görevlileri, Erdoğan’ın geçiş güzergahlarındaki bulvar, cadde ve bağlantılı ara sokaklarda temizlik yaparken, tüm güzergahta şimdiden güvenlik üst seviyeye çıkarıldı. 

UYGULAMA İLK KEZ YAPILDI

Erdoğan’ın geçiş güzergahındaki Kamışlo Bulvarı, Çevlik, Urfa ve Elazığ Caddesi’ne bakan binlerce ev ve işyerleri ile on binlerce kişinin günler öncesinde GBT sorgusu yapılırken, ikamet edenlerin de kimlik bilgileri toplandı. Uygulamaya yüzlerce polis seferber edildi. 

SOYLU SESSİZ SEDASIZ GELDİ GİTTİ 

Erdoğan’ın kentte gelişi öncesi ilk defa böyle bir uygulama yapılırken, adı mafya ilişkileriyle gündemden düşmeyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ise dün sessiz sedasız kente gelip ayrılması dikkati çekti. 

KAYYIMDAN MESAJ 

Erdoğan için yarın bulvar ve caddelerin kapatılacağı, kentte yaya ve araç trafiğinin felç olması bekleniyor. Kayyımın yönettiği Büyükşehir Belediyesi’nden kent halkına mesaj gönderilerek, Erdoğan’ın yapacağı mitinge katılım çağrısı yapıldı. 

TRAFİĞE KAPATILACAK YOLLAR

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada ise, Sur içerisine Dağkapı-Tek Kapı-Çiftkapı Urfa Kapı ve Mardin Kapı noktalarından sadece yaya geçişine izin verilecek, araç geçişleri yasaklanacak. Çiftkapı'dan Mardin Kapı istikametine Turistik Cadde, Ekinciler Caddesi, Lise Caddesi, Eski Hal Kavşağı ile Hintlibaba caddesi arasındaki Ali Emiri Caddesi, Çiftkapı ile Paşa Konağı arasında Hintlibaba caddesi, Çiftkapı'dan içkale saray kapısı istikametinde, araç parkına izin verilmeyecek. İstasyon Caddesi, Sezai Karakoç Kongre Merkezi ve Valilik binası etrafındaki yollar araç trafiğine tamamen kapatılacak.  

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2021, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER