Delta varyantı yayılıyor: 36 ilde tespit edildi

Delta varyantının görülmesinde artış yaşandığını kaydeden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şimdiye kadar 36 ilde 750’ye yakın delta varyantı virüsü tespit ettiklerini belirtti.

Delta varyantı yayılıyor: 36 ilde tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aşılamanın zorunlu hale getirilip, getirilmesine ilişkin soruya Koca, daha çok ikna yöntemleriyle aşılama yapmayı hedeflediklerini belirtti.   

Gerektiğinde vatandaşın ayağına gitme dahil olmak üzere, her yöntemi denediklerini vurgulayan Koca, bunu sahada yaygın bir şekilde yaptıklarını kaydetti. Bölge kentlerinde aşılamanın düşük olduğuna dikkati çeken Koca, “Aşılama oranlarının Hakkari'de şu an yüzde 50, Şırnak'ta yüzde 40, Ardahan'da yüzde 50'lerde olduğunu görüyoruz, Kars'ta benzer şekilde, Adıyaman'da yüzde 50'ye yakın. Vatandaşın ayağına gidip daha mobil yoğun ekiplerle devrede olmamız gerekiyor. Vatandaşı ikna etme dışında bir yaptırımla aşı yapmak istemiyoruz. Özel sektör yapabilir mi? O bizim dışımızda” dedi. 

36 İLDE VAKA TESPİT EDİLDİ

Delta varyantına ilişkin konuşan Koca, "Delta sayıları ülkemizde giderek artıyor, dünyada arttığı gibi. Şu an delta virüsü sayısı 750'leri buldu, görülen il sayısı da 36'ya çıktı. Delta plus ise 3 ilde 3 vaka oldu” diye belirtti. 

Vakalarda yüzde 20’lere yakın bir artış olduğunu kaydeden Koca, şöyle devam etti: “Vaka sayılarında beklediğimiz düşüşün olmadığını ve bir çıkış olma ihtimalini görüyoruz. Özellikle bu artışlar daha çok aşılama oranının düşük olduğu yerlerde kendisini gösteriyor. Diyarbakır, Şırnak, Adıyaman gibi bazı illerimizde, Doğu ve Güney Doğu'da, daha doğrusu genel olarak aşılamanın düşük olduğu yerlerde bir artışın olduğunu görüyoruz. O nedenle bayrama kadar o bölgelerde daha yoğun aşılama gerekiyor.” 

Koca, dördüncü dalgayı önlemenin yolunun da toplumsal bağışıklıkla önüne geçilebileceğini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2021, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER