CHP’den Şenyaşar ailesine ziyaret: Dosyanın üzerinde siyasi bir el var

Şenyaşar ailesinin 205’inci gününde sürdürdüğü Adalet Nöbeti’ni ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Bu dosyanın üzerinde siyasi bir el var” dedi.

CHP’den Şenyaşar ailesine ziyaret: Dosyanın üzerinde siyasi bir el var

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018'de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart tarihinde “adalet” talebiyle başlattığı Adalet Nöbeti’ne destek ziyaretleri devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP Urfa Milletvekili Aziz Aydınlık ve berberlerindeki CHP’li heyet “Şenyaşar ailesi adalet köşesi”nde nöbetlerini sürdüren aileyi ziyaret etti.

Heyeti anne Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar, “Sadece adalet istiyoruz” yazılı dövizlerle karşılarken, aileye dosya avukatları Bülent Duran eşlik etti. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada konuşan ailenin avukatı Duran, 3 yıldan fazladır Elazığ Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Fadıl Şenyaşar’a verilen 37 yıl 9 ay cezanın hukuksuz olduğunu söyledi. Duran, dava dosyalarına dair hazırladıkları dosyayı heyete verdi.

 ‘ADALET VE HUKUK YOK SAYILDI’

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle aileyi ziyaret ettiklerini belirterek, selamını iletti. Sabah saatlerinde Elazığ Cezaevi’nde tutuklu bulunan Fadıl Şenyaşar’ı ziyaret ettiğini belirten Karaca, onun isteği üzerine yerine anne Emine Şenyaşar’ın elini öptü. Kendisinin bir hukukçu olduğunu hatırlatan Karaca, “2018 yılında genel seçimler öncesi yaşanan menfur olay sonrasında adalet, hukuk yok sayıldı” dedi.

‘ADALET TECELLİ ETTİRİLMİYOR’

Dükkanda yaşanan olay sonrasında yaralıların hastaneye sevki ve hastanede yaşanan olayların birbirine bağlı suçlar olduğunu belirten Karaca, bu suçların ayrı ayrı yargılanmasının adaletin tecelli ettirilmemesi demek olduğunun altını çizdi. Karaca, “Yapılan yargılamada Fadıl Şenyaşar 37 yıl ceza aldı. Talepler değerlendirilmedi. Deliller toplanmadı.  Delillerin toplanmasına ilişkin her müracaat anında reddedildi ve apar topar bir yargılama ile bir hukukçu olarak söylüyorum ‘Meşru müdafaanın’ tüm koşullarının oluşmuş olmasına rağmen beraat etmesi gereken bir kişi 37 yıl gibi bir ceza ile karşı karşıya bırakıldı” diye konuştu.

ADALET BAKANINA SORULAR

Toplum vicdanında adalet ve hukuka olan güvenin giderek azalmasının herkesi kaygılandırdığını ifade eden Karaca, devamında şunları söyledi: “CHP olarak öncelikle Adalet Bakanına ve dosyaya bakan savcılara sormak istiyorum. 3 yıldır bu dosyada kaç kişi tanık-sanık olarak dinlendi. Kaç kişinin yakalanmasına karar verildi. Dosyada 3 yıldır neden gizlilik kararı var. Dosya 3 yıldır neden sonuçlandırılıp mahkemeye davası açılmadı. Bu soruların yanıtı aslında hepimizce malumdur. Bu dosyanın bu olayın üzerinde bir siyasi el var. Bu dosyanın ortaya çıkması, delillerin aydınlanması eğer hala 3 yıllık gizlilik süresince karartılmamış bir delil kalmış ise gerçeğin, adaletin vicdanlarda ve hukukta sağlanması için o delillerin ortaya dökülmesi, davanın yargılamanın başlamasını birileri neden engelliyor. Yoksa kendilerine de uzanan deliller mi var. Bunları biz biliyoruz ben bu dosyayı Adalet Bakanına soruyorum ve yanıtını da bekliyorum.”

Anne Emine Şenyaşar da saldırıdan bu yana yaşadıklarını heyete aktardı. Adalet Nöbeti boyunca karşı kaşıya kaldıkları engellemelere değinen Şenyaşar, adalet mücadelesini devam ettireceklerini vurguladı.

Heyet aile ile bir süre nöbet tuttuktan sonra alandan ayrıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER