CHP'li Bülbül: Sağlık Bakanlığı vefat sayılarını vermeyin talimatı verdi

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, mart ayından bu güne kadar Aydın’da 384 kişinin COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini bunun 261’inin kasım ayında gerçekleştiğini söyledi.

CHP'li Bülbül: Sağlık Bakanlığı vefat sayılarını vermeyin talimatı verdi

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, mart ayından bu güne kadar Aydın’da 384 kişinin COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini bunun 261’inin kasım ayında gerçekleştiğini söyledi. Bülbül, “Kasım ayında ciddi artış var, yoğun bakım yataklarının yüzde 70,7’si dolu” dedi. Bülbül, Sağlık Bakanlığı’nın İl Sağlık Müdürlüklerine “vefat sayılarını söylemeyin” talimatı verdiğini öne sürdü.

Bülbül, Aydın’da COVİD-19 nedeniyle vefat edenlerin sayısının artmasıyla ilgili açıklama yaptı. Bülbül, ilk vakaların görüldüğünü mart ayından bu güne kadar Aydın’da 384 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek “Ancak vefat eden vatandaşların 261’i kasım ayında vefat etmiş. Kasım ayında ciddi bir artış vardır. Şu anda yoğun bakım yatakları yüzde 70,7 dolu” dedi.

Vefat sayısını Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden öğrendiklerini söyleyen Bülbül, Aydın İl Sağlık Müdürlüğünün ise Sağlık Bakanlığı’nın talimatı nedeniyle vefat sayılarını söylemediğini belirtti. Bu tutumu eleştiren Bülbül, “Merkezi yönetim pandemiye yönelik mücadeleyi ortak akılla yürütmedi. Türk Tabipleri Birliği, STK’lar, sağlık sendikalarıyla yerel yönetimlerle ortak akıl oluşturulmadı. Bilim Kurulu kararları açıklanmadı. Ortak akıl oluşturulmadan pandemiyle mücadele etmek mümkün değil” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2020, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER