Bolu Belediyesi Başkanı Özcan hakkında suç duyurusu

Sığınmacılar Platformu üyeleri, Bolu Belediyesi Başkanı Tanju Özcan’ın Suriyeli sığınmacılar hakkındaki sözleri ve eylemlerinden dolayı "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama", "Görevi kötüye kullanma"ktan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bolu Belediyesi Başkanı Özcan hakkında suç duyurusu

Sığınmacılar Platformu üyeleri, Bolu Belediyesi Başkanı Tanju Özcan hakkında "Nefret ve ayrımcılık", "Kişilerin huzur ve sükununu bozma", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama", "Görevi kötüye kullanma", "Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi" ve "İş ve çalışma hürriyetinin ihlali" suçlarını işlediği gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulundu. Platform üyeleri Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne geçerek suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından adliye önünde açıklama yapan platform üyeleri, Özcan'ın yargılanması gerektiğini söyledi.

HUKUKU ÇİĞNİYOR

Özcan'ın Suriyeli sığınmacılar hakkında sarf ettiği söz ve eylemlerinin insan hakları ihlalleri, ayrımcılık ve nefret temelli suçluların odağı haline gelmesine neden olduğunu belirten platform üyesi  Yıldız Önen, "Bu kişi gerek evrensel hukukun gerekse de yürürlükteki hukukun hükümlerini çiğneyerek çok sayıda ve çok boyutlu suçu alenen işlemiştir. Adı geçen kişi bu suçları kamu gücünü kullanma makamında olması ve söz konusu suçların önemli bölümünü basın ve yayın yoluyla işlemesi hak ihlallerinin etkisini ve tahribatını artırmaktadır. Halkın bir bölümünü kin ve düşmanlığın hedefi hâline getiren bu suçlara karşı hukukun gereklerinin gecikmeksizin uygulanması, adaletin ve toplumsal barışı yargısal temelde korumanın da bir gereğidir" diye konuştu.(İstanbul/MA)

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2022, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER