Aygül Doku Meclis’ten seslendi: Gülistan’ın hesabını sormadan ölmeyeceğim

HDP’nin Grup toplantısında konuşan Aygül Doku, “Gülistan’ı karanlıkta bırakırsak umudumuzu tüketeceğiz. Ben bu acıya teslim olduğum gün öleceğim. Size bunun hesabını sormadan ölmeyeceğim” dedi.

Aygül Doku Meclis’ten seslendi: Gülistan’ın hesabını sormadan ölmeyeceğim

HDP Meclis grup toplantısına, Dersim’de 5 Ocak 2020’den bu yana kaybolan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun annesi Bedriye, babası Halit ve ablası Aygül Doku da katıldı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşması ardından abla Aygül Doku kürsüden seslendi.

Doku, kardeşinin 781 gündür kayıp olduğunu söyledi. HDP’ye teşekkür eden Doku, “Ben isterim ki AKP, MHP ve CHP ve diğer partilerin kürsüsünden de bu soruyu sorabileyim. Onların da bize sahip çıkmasını isterim. Gülistan üniversite öğrencisiydi, ailemin bütün yoksulluğu ile bizi okula gönderdi. Gülistan’ın eve gelmesini beklerken bu karanlığı bize yaşatanları da lanetliyorum. Onların şunu çok iyi bilmesini istiyorum; biz Gülistan’ı bugün değil teslim olduğumuz gün karanlıkta bırakmış olacağız. Biz Gülistan Doku’yu bulmadan bize karanlığı yaşatanlar adalet önünde hesap vermeden teslim olmayacağız. Bugünlerin hesabını hepsinden teker teker soracağımızdan kuşkuları olmasın” dedi.

‘SAVCI KRİMİNAL BELGESİNDE YOK’

Kendilerine 5 Ocak’ta bir telefon geldiğini kentin mülki idare amiri Tuncay Sonel’in “Kızınız intihar etti çocuğum üzerine yemin ederim ki size cenazesini vereceğim” dediğini hatırlatan Doku, “Tuncay Sonel dönemin valisi. İlla kızınız intihar etti dedi. Hadi öyle diyelim. Gülistan Doku intihar ettiyse savcılığın bizzat gönderdiği kriminal belgesi sonucunda suya atılan bir nesnenin olmadığı belirtiliyor. İkincisi bu çocuk, baş şüpheli Zainal Abarakov gözaltına alınmadı. Defalarca dile getirdik korunuyor dedik sesimizi duyuramadık. Baş şüphelinin annesi CİMER’e dilekçe yazmış ve ‘Benim oğlum bizzat valinin eliyle Rusya’ya gönderildi’ demiş. Bütün savcılara çağrımdır, vicdani olarak düşünsünler, bir düşünsünler mülki amirinin görevi baş şüphelinin kentten çıkışını engellemek mi yoksa kendi eliyle çıkarmak mıdır?” diye sordu.

‘HESABINI SORMADAN ÖLMEYECEĞİM’

“Kürt kimliği, Türk kimliği taşıyan bütün kardeşlerime çağrı yapıyorum” diyen Doku, “Sevgili kardeşlerim ben bu süreçte o kadar acı çektim ki. 5 Ocak’tan önce böyle olayları bilmezdim. Siz olsaydınız, siz de bunlara maruz kalırdınız. Yarın öbür gün Gülistan’ınızı karanlıkta aramayın diye benim yaşadıklarımdan dolayı sesleniyorum. Kimliğiniz, ırkınız ne olursa olsun yarın siz de bu acıyı yaşayacaksınız belki. Bunu üzülerek söylüyorum. Devlet yetkililerine de çağrıda bulunmak istiyorum. Evet Gülistan sizin kızınız değil, hangi cümleyi kurarsam kurayım, sizin yüreğinize dokunamayacağım. Benim tek istediğim, 21 yaşında gencecik bir kadını karanlıkta bırakmamanızdır. Herkes Gülistan’ın karanlığına sahip çıkmalıyız, Gülistan’ı karanlıkta bırakırsak umudumuzu tüketeceğiz. Ben bu acıya teslim olduğum gün öleceğim. Ama şunu bilin ben size bunun hesabını sormadan and olsun ki ölmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Doku ailesi ardından CHP grup toplantısına katıldı.

Gülistan Doku’nun ailesi, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile görüştü.

Dersim’de 5 Ocak 2020 tarihinde kaybolan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun annesi Bedriye, babası Halit ve ablası Aygül Doku’nun Ankara’daki temasları devam ediyor. Doku ailesi, CHP grup toplantısı ardından İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nu makamında ziyaret etti.

Tanrıkulu, ziyareti sanal medya hesabından duyurdu. Tanrıkulu, “#GülistanDoku'nun ailesiyle görüştüm. Gülistan, herkesin nefesinin izlendiği Tunceli'de kaybedildi. Zorla kaybedilme insanlığa karşı suçtur, kaybedilenlerin yakınları bakımından ağır işkence ve bitmeyen yastır. Hırsız evin içindeyse kilit işe yaramaz, bu nedenle aydınlatılmıyor” dedi.

Doku’nun ailesi Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile görüştü. Doku ailesi son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek.

Gülistan Doku’nun ailesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

Dersim’de 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana kaybolan Gülistan Doku’nun annesi Bedriye, babası Halit ve ablası Aygül Doku Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

Kılıçdaroğlu’na Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ile milletvekili Polat Şaroğlu eşlik etti. Doku ailesi yaklaşık 20 dakika Kılıçdaroğlu ile görüştü.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER