Arap-Kürt Diyalog Konferansı gerçekleştirildi

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Ürdün’de Arap ve Kürtler’in ortak geleceğinin tartışıldığı Arap-Kürt Diyalog Konferansı'na katıldı.

Arap-Kürt Diyalog Konferansı gerçekleştirildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Ürdün'ün başkenti Amman'da 22 Ocak’ta düzenlenen “Araplar ve Kürtler: Diyalog Ortak Bir Gelecek Yoludur” başlıklı Arap-Kürt Diyalog Konferansı'na katıldı. Kudüs Siyasi Araştırmalar Merkezi ve Kürt-Arap Girişim Komitesi'nin daveti üzerine Günay’ın katıldığı konferans, Kürt ve Araplar arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla düzenlendi. Günay’ın yanı sıra Irak, Filistin, Ürdün, Lübnan ve Suriye’den politikacılar da konferansın davetlileri arasında yer aldı. 

DEMOKRATİK ULUS

Konferanstaki oturumlar, “Geleceğin ortak tarih, ortak noktalar üzerine inşa edilmesi, kalıplaşmış ve karşılıklı korku ve güvensizliği ortadan kaldırmanın yolları”, “Kürt ve Arap kadınlarının barış ve istikrarın korunmasında, bir arada yaşama ortamının oluşturulmasında ve herkes için adaletin sağlanmasındaki rolü” ile “Ortak çıkarlar haritası, Kürt meselesinin nasıl ele alınacağı, eşit ve etkin vatandaşlık, demokratik ulus, kendi kaderini tayin hakkı, egemenlik ve ülkelerin toprak bütünlüğünün korunması ile ilgili yapılabilecekler” başlıkları  üzerinden gerçekleştirildi. Ayrıca konferansta, Arap ve Kürtler için ortak bir geleceği inşa etmenin önemi ve bu alanda yapılabileceklerle ilgili öneriler tartışıldı. Bu bağlamda Arap ve Kürt ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için benzer konferans, panel ve seminer önerileri öne çıktı. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2022, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER