Adalet Bakanlığı: Tecrit sorulamaz

HDP'li Ayşe Acar Başaran'ın soru önergesine yanıt veren Adalet Bakanlığı, tecrit ve hak ihlallerinin “sorulamayacak sorular” kapsamında olduğunu belirtti.

Adalet Bakanlığı: Tecrit sorulamaz

Adalet Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın, İmralı ve Türkiye’deki diğer cezaevlerinde uygulanan tecritle ilgili verdiği soru önergesine yanıt verdi.

 Yanıtta, önergede yer alan soruların Meclis İçtüzüğü’nün “sorulamayacak sorular” kapsamında olduğu ileri sürüldü.

Başaran önergesinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile birlikte İmralı Cezaevi’nde bulunan tutuklular ile diğer cezaevlerinde yaşanan tecrit ve hak ihlallerine yer verdi. 

Söz konusu önergede yer alan ve Bakanlığın “sorulamayacak sorurlar” kapsamında olduğunu ileri sürdüğü sorular şunlar:

“ *‘İmralı’da ve Türkiye’deki diğer cezaevlerindeki yaşananlar tecrit ve izolasyon değilse sizin tecrit ve izolasyon tanımınız nedir?

* Abdullah Öcalan başta olmak üzere mahpusların aileleriyle ve avukatları ile görüştürülmemesi tecrit değil midir?

* CPT raporlarında ‘tamamen gözden geçirilmesi gerektiği’ ibaresiyle yer almasına rağmen İmralı tecrit sistemi neden ısrarla sürdürülmektedir?

* Cezaevlerinde kalan siyasi tutsaklar neden mahpus haklarından faydalanamıyor?

* Farklı cezaevlerinde kalan mahpuslardan gelen şikayetlerin bu kadar benzeşmesi tesadüf müdür?

* Şimdiye kadar çıplak aramaya maruz bırakılma sebebiyle Bakanlığınıza kaç şikayet başvurusu yapılmıştır?

* Cezaevlerinde yaşanan tecrit ve hak ihlallerine karşı başlatılan ve 67. (şuan 100’üncü gününde) gününde olan açlık grevlerine ne zamana kadar sessiz kalacaksınız?”

‘TECRİT YOK’ DEMİŞTİ

Başaran, daha öncede cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve tecrit uygulamalarını Adalet Bakanlığı’na sormuştu. Bakanlık tarafından verilen yanıtta “Gerek yüksek güvenlikli kurumlarda, gerekse diğer kapalı ceza infaz kurumlarında tecrit ve izolasyon şeklinde bir uygulama bulunmamaktadır” ifadeleri yer almıştı.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER