96 yaşındaki kadına verilen cezanın infazı durduruldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a “hakaret” ettiği gerekçesiyle 96 yaşındaki Aliye Yabansu’ya verilen “Güvenlik tedbiri” kararının infazı durduruldu.

96 yaşındaki kadına verilen cezanın infazı durduruldu

Urfa’nın Siverek ilçesi Selimpınar Mahallesi’nde, 20 metrekarelik bir konteynırda yaşayan 96 yaşındaki Aliye Yabansu’ya “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiası ile verilen cezanın infazı durduruldu. Siverek 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi, "Cezai ehliyeti yoktur" raporuna rağmen Yabansu'nun “Cumhurbaşkanının onur ve saygınlığını rencide edebilecek şekilde sözler söylediği” iddiası ile “Akıl hastalığı nedeniyle güvenlik tedbiri” uygulanması kararı verdi. Mahkeme, Yabansu’nun “Toplum açısından tehlikeliliğinin ortadan kalkmasına veya önemli ölçüde azalana kadar en yakın yüksek güvenlikli sağlık kurumunda koruma ve tedavi altına alınması” kararı vererek, en geç 1-5 Kasım’a kadar Kayseri Şehir Hastanesi’ne sevk edilmesi için ilçe Emniyet Müdürlüğü'ne talimat verdi. Yabansu’nun avukatı karara karşı Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı ve kararı veren mahkemeye itirazda bulundu, ancak her iki itirazda reddedildi. 

2 Kasım tarihinde Mezopotamya Ajansı’nın (MA) “96 yaşındaki kadına Erdoğan'a hakaretten ceza” başlığıyla duyurduğu haber sonrası tepkiler geldi ve HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Yabansu'ya verilen cezayı Adalet Bakanı'na sormuştu. 

KARAR SÖZLÜ İLETİLDİ

Kararın son uygulama günü olan bugün Siverek 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi kalemi, infazın durdurulduğunu Yabansu’nun avukatına sözlü olarak iletti. 

İLGİLİ HABERLER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER