4 yaşındaki oğlunu öldüren erkek tahliye edildi

Balıkesir'de 4 yaşındaki oğlu Kuzey Efe'nin ağzını ve burnunu kapatarak ölümüne neden olan Hüseyin Ersezgin isimli erkek tahliye edildi

4 yaşındaki oğlunu öldüren erkek tahliye edildi

Balıkesir'de 4 yaşındaki oğlunun ağzını kapatarak ölümüne sebep olduğu suçlamasıyla yargılandığı davada, yerel mahkemenin müebbet hapse mahkum ettiği sanığa, istinafta yeniden yapılan yargılamada 7,5 yıl hapis cezası verildi. Tutuklu kaldığı süre dikkate alınan sanık tahliye edildi. Anne kararın ardından, ''Çocuğum yerinde rahat değil. Bu hiçbir insanın, annenin kabul edeceği bir durum değil'' dedi

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesinde görülen duruşmaya, Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesince "kasten öldürmek suçundan" müebbet hapis cezası verilen tutuklu sanık Hüseyin Ersezgin, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Öldürülen Kuzey Efe'nin annesi Melis Dilan Ersezgin ve tarafların avukatları salonda hazır bulundu.

Birgünde yer alan habere göre basına kapalı gerçekleştirilen duruşmada, cumhuriyet savcısı sanığın suçu taksirle işlediği gerekçesiyle 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, sanığa "bilinçli taksirle öldürmek" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Tutuklu kaldığı süre dikkate alınan sanık tahliye edildi.

'BEKLENMEDİK BİR KARAR'

Anne Melis Dilan Ersezgin, duruşma çıkışında gazetecilere, istinafta beklemedikleri bir kararın verildiğini söyledi.

Sanığın tahliye edilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Ersezgin, "Benim çocuğum geri gelmeyecek. O eylemi yapmamış olsaydı çocuğum şu anda yanımda olacaktı. Çocuğum yerinde rahat değil. Bu hiçbir insanın, annenin kabul edeceği bir durum değil" dedi.

'KARARI TEMYİZ EDECEĞİZ'

Annenin avukatı Mehmet Ege Yolcu ise suçun taksirle işlendiği gerekçesiyle verilen ceza ve tahliye kararını temyiz edeceklerini vurgulayarak, "Elimizden geleni yapacağız, Melis Hanım'ın oğlunun hatırasını yaşatması için gereken neyse sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. İstinaf mahkemesi, yerel mahkemenin verdiği cezayı indirdi. Yargıtayda tüm gücümüzle süreci devam ettireceğiz" ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, 2019 Şubat ayında, 4 yaşındaki Kuzey Efe'nin şüpheli ölümünün ardından, baba Hüseyin Ersezgin, oğlunu ağzını ve burnunu kapatarak susturmak isterken öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılamada, sanık Ersezgin, "kasten öldürmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmış, ardından tarafların istinaf başvurusu üzerine yeniden yargılama başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER