‘20 yaş altı yasağı 4 milyon kişiyi işsiz bırakacak’

İSTANBUL – İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sinan Ceviz, salgına karşı önlem olarak alınan tedbirler kapsamında 20 yaş altındakiler için sokağa çıkma yasağı getirilmesiyle 4 milyon işçinin işsiz kalacağını söyledi.

‘20 yaş altı yasağı 4 milyon kişiyi işsiz bırakacak’

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın salgına ilişkin açıkladığı yeni tedbirler kapsamında 20 yaş altı yurttaşların sokağa çıkması yasaklandı.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP) adına yazılı açıklama yapan Dönem Sözcüsü Sinan Ceviz, 20 yaş altıda 4 milyon işçinin olduğunu belirterek, alınan tedbirlerin aynı zamanda çalışmak zorunda olanları işsizlikle yüz yüze getireceğine dikkati çekti. 

Ceviz, çoğu organize sanayi bölgesinde bulunan  işletmelerde çocuk işçilerin kayıt dışı çalıştırıldığını dile getirerek, bu durumdaki işçilerin sağlık hizmetlerine ulaşmalarının kısıtlı olduğunu söyledi.

‘ÇOCUK İŞÇİLER KAYIT ALTINA ALINMALI’

Çocuk işçiliğin yasaklanması gerektiğini vurgulayan Ceviz, buna dair yasal düzenlemelerin olması gerektiğinin altını çizdi. Ceviz, “Kayıt dışı çalıştırılan genç ve çocuk işçiler kayıt altına alınmalıdır. İşten atmalar yasaklanmalı ve 20 yaş altı çalışanların işten atmaları engellenmelidir. Genç ve çocuk işçilerin beslenmeleri ve sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için gerekli adımlar atılmalıdır” dedi.

‘AY SONUNU GETİREMİYORLAR’

Salgına karşı bir diğer tedbir olan maske zorunluğuna da değinen Ceviz, kayıt dışı ve ucuz çalıştırılan çocuk işçilerin bunu karşılayamadığını kaydetti. Zorunlu hale getirilen maskelerin en ucuzunun 7 TL olduğuna işaret eden Ceviz, aynı sonunu zor getiren işçilerin maske temin etmesinin mümkün olmadığını belirtti.

‘İŞTEN ATMALAR YASAKLANMALI’

Son olarak alınması gereken tedbirleri de sıralayan Ceviz, “İşten atmalar yasaklanmalı ve çalışması zorunlu yerler dışındaki tüm iş yerleri ve fabrikalar çalışmalarına ara vermeli. İşçiler ücretli izne çıkarılmalıdır. Çalışması zorunlu olan yerlerde kadrolu işçi sayısı arttırılmalı ve çalışma süresi 4 saate indirilmelidir. Koruyucu malzemeler, maske el dezenfektanı gibi malzemeler herkese ücretsiz verilmelidir. Yaygın test yapılmalı herkes ücretsiz yararlanmalıdır” dedi. (İstanbul/MA)

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER