10 ayda bin 110 aile ziyaret edildi

Hemen hemen her gün baskın, gözaltı ve operasyon yapılan HDP’nin Yüksekova İlçe Örgütü, yılın ilk 10 ayında bin 110 aileyi ziyaret etti, 500’ün üzerinde yeni üye kaydı yaptırdı. İlçe Eşbaşkanı Abdülkerim Akdoğan, “Baskı arttıkça halka ulaşma azmimiz artıyor” dedi.

10 ayda bin 110 aile ziyaret edildi

Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği 2015 yılında abluka altına alınan kentlerden biri olan Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde neredeyse her cadde ve sokak zırhlı araçlı polis konumlandırılmış durumda. Tüm sokakların MOBESE kameralarıyla izlendiği ilçede diğer kentlerde olduğu gibi Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Örgütü binası da zırhlı polis araçlarıyla sürekli abluka altında. İlçe binasına gelip gidenlerin baskı altına alınması ve rahatsız edilmesine rağmen parti çalışanları, halkla buluşmalarını sürdürüyor. 

SOKAK BARİYERLERLE KAPATILDI 

İlçe Örgütü binasının eylem ve etkinlik ya da basın açıklaması yapılacağı esnada yüzlerce polis ve onlarca zırhlı araçla ablukaya alınırken, en son 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde ilçe binasının olduğu sokak demir bariyerlerle kapatıldı. İlçe eşbaşkanları dahi partilerine üst aramasının ardından girebildi. Binlerce polis, yürüyüş yapmak isteyen HDP ve TJA’lı kadınları çember içine alarak engelledi. Üzerlerindeki baskılara ilişkin konuşan HDP İlçe Örgütü Eşbaşkanı Abdülkerim Akdoğan, baskıların artmasına aldırış etmeden çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini dile getirdi. 

BASKI GÜÇLENDİRİYOR

Akdoğan, Meclis’in 3’üncü büyük partisi olduklarını ve ana muhalefet görevi üstlendiklerini hatırlatarak, “Gever’ de partimiz üzerine çok ayrı bir politika izleniyor” dedi. Akdoğan, “Partimiz her saat boyunca güvenlik güçleri tarafından sürekli takip ediliyor. Bu konuda çok zorluk çekiyoruz. Yeri geliyor güvenlik şubeyi gördüğümüzde onlara soruyorum: Bize yaptığınız bu takibi güvenlik adı altında diğer partilere de yapıyor musunuz? Tabii onlarında her zaman olduğu gibi verdikleri tek cevap ‘Evet onların da bu şekilde güvenliğini sağlıyoruz’ oluyor. Bizleri korkutmak, sindirmek ve tüm dikkatleri bizim üzerimize çekmeye çalışıyorlar. Bir nevi bizi amacımızdan uzak tutmaya çalışıyorlar. Lakin yanılıyorlar. Onlar bu tür politikaları yürüttükçe bizler daha çok sahiplenip halk tarafından da daha çok ilgiyle karşılaşıyoruz.” 

VALİLİĞİN YASAĞI HDP’YE

Tüm faaliyetlerinin engellendiğini vurgulayan Akdoğan, gerekçe olarak Valilik tarafından sürekli ilan edilen eylem ve etkinlik yasaklarının gösterildiğini hatırlattı. Valilik yasağının kendilerine tek uygulandığını ifade eden Akdoğan, “Onların bu politikaları bizleri daha çok güçlendiriyor ve bizler çalışmalarımıza heyecan, coşku, inanç ve mutlulukla bağlanıyoruz” dedi. 

500’ÜN ÜZERİNDE YENİ ÜYE 

Tüm bunlara rağmen başlattıkları “Üye ol” kampanyalarına şuana kadar 500’ün üzerinde Yüksekovalının başvurduğunu belirten Akdoğan, halkın partilerine sahip çıktığını söyledi. Akdoğan, üye olmaya gelenlerin, “Onlar ne kadar milletvekillerimizi tutuklasa, partimize saldırılar da yapsa, seçilmiş belediyelerimize kayyım atasa bizler daha çok partimize, irademize sahip çıkacağız” dediğini ifade etti. 

BİN 110 AİLE ZİYARET EDİLDİ

Ev ev, sokak sokak, cadde cadde ev ziyaretleri yaptıklarını dile getiren Akdoğan, şuana kadar bin 110 ailenin kapısını çaldıklarını kaydetti. Akdoğan, şöyle devam etti: “Her gün mazeretsiz sabah 10’da partimizde toplanıp Gever halkımıza ziyaretlerde bulunuyoruz. Şimdiye kadar sadece merkez de bin 110 evimize ziyaretler gerçekleştirdik. Tüm hasta, tutuklu, yaşlı ve kanaat önderlerimiz olan aile büyüklerine ziyaret gerçekleştirdik.” 

‘BİZİ HALKTAN AYIRAMAZLAR’

Ziyaretlerde halkın tepkisini de aktaran Akdoğan, şunları söyledi: “Halk bizi çok heyecanlı, sıcak ve coşkuyla karşılıyor. Halkta zaten bizden bunu bekliyor ‘gelin ziyaret edin bir çay için ben partimi evimde, dükkânımda, sokağımda,  görmek istiyorum’ diyorlar. Bu ziyaretlerimiz de onlara moral oluyor, onları mutlu ediyor. Halkımızın bizlerden her zaman ve tek istekleri onların içinde halkın yanında olmaktır. Biz de halkımıza söz veriyoruz elimizden geldikçe her alanda onların yanlarında olacağız. Bu bir lütuf ya da bir yardım değildir. Eğer bugün bizler halkımızın eşbaşkanları isek bizler onların hizmetçileri isek halkımızın istek ve arzularını bu konuda yerine getirmeliyiz. Yaptığımız tüm çalışmaları da halkımıza aktarıyoruz. Tabii bunun yanı sıra bizler bu çalışmalarımızı yürütürken bile güvenlik güçleri bizleri sürekli takip ediyorlar. Ama onlar ne yaparsa yapsınlar bizi engellemeyecekler bizler de onların halka kavuşmamıza engel olmasına izin vermeyeceğiz.” 

‘EKSİKLİKLERİMİZİ GÖRÜYORUZ’

Aile ziyaretlerinin yanı sıra Esendere Beldesi ve Pinyaniş bölgesinde ki tüm köyleri de ziyaret ettiklerini sözlerine ekleyen Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mesela geçen gün bir köye gittiğimizde bir amca bize ‘Demek ki parti hala var ve halen kalmış’ dedi. Sordum amcam neden böyle diyorsun, partimiz her zaman var diye ‘o da bana bu kadar baskı ve operasyonlara karşı ben kapandığını ya da geride kaldığını sandım’ dedi. Tabii biz de bunu kendimizde eksiklik olarak görüyoruz. Şimdiye kadar demek ki o kadar iyi çalışma yürütmemişiz ki amcamız bize bunu diyor ve biz bunu kendimize karşı bir eleştiri olarak aldık. Bundan sonra ki süreçte her yerde ve her alanda daha sık bir çalışma yürüteceğiz tüm herkese elimizden geldikçe ulaşmaya çalışacağız.” 

HALKIN ARASINDA OLMAYA DEVAM

Tüm baskı ve engellemelere rağmen halkın yanında ve halkın arasında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Akdoğan, “Halkımız her zaman en zorlu süreçlerde yanımızda duruyor. Halkımızdan partilerine daha çok sahip çıkmalarını istiyoruz” dedi. 

MA / Müjdat Can - Mazlum Engindeniz 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER