Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020’den bu yana haber alınamıyor. En son üvey babası polis olan Zaynal Abarakov ile tartıştıkları görülen Doku’nun akıbeti aradan geçen 4 yıla rağmen aydınlatılmadı. Doku’nun aile avukatı Ali Çimen, yeni bir suç duyurusunda bulundu. 

Dosyadaki baş şüpheli Zaynal Abarakov’un yeniden tutuklanması talebiyle dilekçe veren Av. Ali Çimen, Zaynal Abarakov’un babası Engin Yücer hakkında da dosyaya "şüpheli" sıfatıyla girmesi için dilekçe sundu. Av. Çimen aynı zamanda dönemin valisi Tuncay Sonel hakkında da "görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle" suç duyurusunda bulundu. Çimen "Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduk, delilleri toplamasını istiyoruz" dedi. 

NE OLMUŞTU?  

Gülistan Doku Dêrsim’de 5 Ocak 2020’de kaybedildi. Doku dosyasında toplanan deliller Zaynal Abarakov ve polis olan babası Engin Yücer’i göstermesine rağmen iki kişi hakkında da herhangi bir işlem yapılmadı. 2022 yılında Zaynal Abarakov’un annesi Cemile Yücer’in CİMER’e yazdığı bir dilekçe ile Abarakov'un dönemin Tunceli Valisi Tuncay Sonel ve diğer yetkililerin bilgisi dahilinde Rusya’ya gönderdiği ortaya çıktı. 

Anne Cemile Yücer'in CİMER'e yazdığı dilekçede şu ifadeler yer aldı: "Ben oğlumu olaydan yani sosyal medyada yayılmadan önce vali ve yetkililerin bilgisi dahilinde Rusya’ya gönderdim. Olay biraz medyaya çıkmaya başlayınca Sayın İçişleri Bakanımız (Süleyman Soylu) bize rica etti: 'Gelsin oğlunuz buraya yoksa olayları başlatacaklar, getirin Türkiye’ye' dedi. Biz de onu kırmadık getirdik. Lütfen Sayın Cumhurbaşkanım bizim yurtdışı yasağımızı kaldırın biz bu ülkeden gitmek istiyoruz."