Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG) Wan’daki irade gaspı girişimine yönelik İzmir’de düzenlenen eylemde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve cezaevinde iradenin keyfi uygulamaları, tehdit ve baskılarına maruz bırakılan Kampüs Cadıları üyesi Sedanur Uğur ve Mor Dayanışma üyesi Sibel Örkmez için Beyoğlu’nda bulunan Mor Dayanışma derneğinde basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının gerçekleştiği salona “Van halkı ile dayanışmak suç değildir. Seda ve Sibel’i serbest bırakın” pankartı asıldı.

Açıklamayı yapan İrem Kayıkçı,  “31 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimlerde AKP-MHP iktidarı önemli oranda geriledi. Özellikle kayyum ile gasp ettikleri şehirlerde halk iradesinin duvarına çarptılar. Bunun öcünü almak istercesine yeni bir kayyum politikasını yürürlüğe koymak için mazbatayı, Van’da halkın yarısından fazlasının oyuyla seçilen Abdullah Zeydan’a değil, ikinci sıradaki AKP’li adaya vermeye çalıştılar” diye konuştu.

GARDİYANLAR TARAFINDAN TEHDİT EDİLİYORLAR  

Van’da 129 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi Van’da 129 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi

Kadınların 15 gündür Şakran Cezaevi’nde tutulmaya devam edildiğini ve cezaevi yönetimi tarafından baskı, tehdit ve işkenceye uğradığını ifade eden Kayıkçı, “Adli koğuşta tutulan arkadaşlarımızın can güvenliği sağlanmıyor, siyasi koğuşa geçme talepleri yok sayılıyor. DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, cezaevi yönetimi ile yaptığı görüşmede bayramdan sonra arkadaşlarımızın siyasi koğuşa aktarılacağı sözünü almıştı. Fakat cezaevi müdürü telefonlara çıkmıyor, adeta kaçıyor. Yapılan son avukat görüşmelerinde de cezaevi yönetiminin baskıcı ve tehditkâr tutumuna ilişkin yeni bilgiler öğrendik. Hukuksuz olmasına rağmen savcının odasından polislerin çıkmadığını ve avukatların itirazlarının yok sayıldığını öğrendik. Gardiyanların arkadaşlarımıza ‘Siyasi tutuklularla kalırsanız oradan bir daha çıkamazsınız. Ortalığı karıştırırsanız, sizi tecavüzcülerin yanına veririz’ şeklinde tehdit ettiklerini öğrendik” şeklinde konuştu.

‘ÖRGÜTLÜ KADIN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Örgütlü kadın mücadelesini sürdürmeye devam edeceklerini vurgulayan Kayıkçı, “2911 sayılı kanuna muhalefetten arkadaşlarımızı tutuklayan bu düzenin tam karşısındayız. Varlığımıza, gösteri ve protestolara katılmak gibi en temel haklarımızı kullanmamıza dahi tahammülü olmayan bu iktidara yanıtımızı evlerde, sokaklarda, hapishanelerde vermeye devam edeceğiz. Wan halkının iradesini savunmak suç değildir. Fakat hapishane yönetiminin, erkek devlet zihniyetinin yaptıkları suçtur! Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Seda ve Sibel'e Özgürlük” çağrısı yaptı.