Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi'nin internet sitesinde paylaşılan bilgiye göre; Fransa'dan bir heyet, Özerk Yönetim'e bağlı bölgeleri ziyaret etti. Heyet, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından görevlendirildi.

Heyette, Fransa’nın eski Milli Eğitim Bakanı Michel Blanquet, yazar ve araştırmacı Patrice Franceschi ile Fransa Özerk Yönetimi temsilcisi Xalid Isa yer aldı. Heyet, Özerk Yönetim Dış İlişkiler Dairesi Eş Başkanı Semer El Ebdullah ile eş başkan yardımcıları Fener El Giêt ve Robel Beho tarafından kabul edildi. Ziyaretin nedeninin Fransa Cumhurbaşkanının, Kuzey ve Doğu Suriye halkı ve yönetimine yönelik destek mesajını iletmek olduğu belirtildi.

Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 16 bine dayandı Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 16 bine dayandı

Toplantıda Özerk Yönetim temsilcileri, Türkiye'nin Özerk Yönetim topraklarına dönük saldırılarına değindi. 

Blanquet, ziyaretin amacının Özerk Yönetim kurumlarını tanımak ve Fransa Cumhurbaşkanı'nın destek mesajını Kuzey ve Doğu Suriye halkına ve yönetimine iletmek olduğunu söyledi. Ayrıca bu ziyaretle Fransa ile Kuzey ve Doğu Suriye arasındaki iş birliğinin devam ettiğini teyit etmek istediklerini kaydetti.

Blanquet, şunları söyledi: "Özerk Yönetim tecrübesini, yönetim tarzını ve ortak yaşamı inşa etmenizi başarılı buluyorum. Ancak bazı komşu ülkelerin size yönelik saldırıları kabul edilemez. Son saldırıların yol açtığı zararları yerinde görmek istiyorum. Fransa’ya döndüğümde daha güçlü bir dayanışma ve iş birliğini nasıl daha güçlü bir şekilde sağlanacağını tartışacağız."