Cumhurbaşkanı Erdoğan Haliç Kongre Merkezi’nde "Türkiye ile Güçlenen, Türkiye’ye Güç Veren Kadınlar Programı"nda konuştu.

Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu hakkında tutuklama kararı Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu hakkında tutuklama kararı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadını "aile" ile tarif etmeyi sürdüren Erdoğan, "Bizim inancımızda kültürümüzde aile toplumun temel değeridir. Hz. Adem ve Hz Havva aynı zamanda ilk ailedir. Hz Adem ile Havva ile başlayan aile kurumu tarih boyunca insanı insan yapan değerlerin korunmasına yeni nesillere aktarılmasına imkan sağlamıştır. Aile bireyleri ayakta tutmuş toplumu yozlaşmalara karşı korumuş iyi güzel ve doğru olanın yaşayarak öğrtilmesini temin etmiştir. Şurası tartışmasız bir gerçektir ki aile ne kadar güçlüyse bireyler ve toplumlar da o derece güçlüdür. Hal böyle iken aile ile kadını ayıran, kadını ailenin karşısına yerleştiren, kadın ve aile arasında duvarlar ören her türlü yaklaşımı reddediyoruz, farklı ambalajlar içinde toplumumuza sunulan bu tür bakış açılarını sadece milletimiz için değil tüm insanlığın istikbali adına tehlikeli buluyoruz." ifadelerini kullandı.

Kadın örgütlerini de hedef alan Erdoğan, "Ülkemizde aile kavramına karşı alerjisi olan bir kesim, eskiden beri var. Bunlar modernleşme ve batılılaşma iddiasıyla aile mefhumuna karşı adeta savaş ilan etmiş durumdalar. Bakanlığımızın yanında yer alan aile kavramından bile rahatsız oluyorlar. Bunların bir başka özelliği de lafa gelince özgürlüğü, demokrasiyi kimseye bırakmamaları. Ama kendi kalıplarına uymayan herkesi ötekileştirenler de yine bunlardır. Sorsanız kadın haklarını savunuyoruz derler fakat 28 Şubat vari vesayet dönemlerinde kadınların eğitim, çalışma ve siyasi temsil haklarının gasp edilmesine aleni destek verdiler. Kadının ve ailenin en büyük düşmanı olan cinsiyetsizleştirme politikalarına karşı tek bir cümle kurmazlar. Aynı şekilde kendileriyle aynı ideolojik kabileye mensup bazı kibirli siyasetçilerin, başımızın tacı olan ev hanımlarını aşağılaması, hor görmesi karşısında gıklarını dahi çıkarmazlar. Dünyada kadın hakları diye ortalığı ayağa kaldıranların, 7 Ekim’den beri Filistin’de katledilen çoğu kadın ve çocuk 32 bini aşkın masum için seslerini yükselttiklerini hiç duydunuz mu?" sözlerini sarfetti.