HDP’den emekli ikramiyeleri için kanun teklifi

HDP milletvekilleri emekli bayram ikramiyelerinin 2 bin TL’ye çıkarılması ve yaşlılık aylığı alanların bayram ikramiyesinden faydalanması için kanun teklifi verdi.

HDP’den emekli ikramiyeleri için kanun teklifi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, İstanbul Milletvekili Necdet İpekyüz, İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, bin 100 TL olan emekli bayram ikramiyelerinin 2 bin TL'ye çıkarılması ve yaşlılık aylığı alanların bayram ikramiyesinden faydalanmasına ilişkin Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdi. 

HDP milletvekillerinin verdiği emekli bayram ikramiyelerinin artırılmasını öngören 3 maddelik, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde 2018 yılından emeklilere ödenmeye başlayan bin TL tutarındaki bayram ikramiyesinin aradan geçen yıllara ve enflasyondaki yükselişe rağmen sadece 100 TL fark eklendiği yaşlılık aylığı alan yurttaşlara ise hiç bayram ikramiyesi verilmediği hatırlatıldı.  

‘MİLYONLARCA YURTTAŞ YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR’

Türkiye’de milyonlarca emekli ve yaşlılık aylığıyla geçinen yurttaşın olduğu vurgulanan teklifte, “Derin ekonomik kriz koşullarında, yüksek enflasyon ve rekor zamlara rağmen, açlık sınırının dahi altında kalan bir gelirle adeta yaşam mücadelesi vermektedir. Bu koşullarda, emekli yurttaşlarımızın yılda sadece iki kez faydalanabildiği bayram ikramiyelerinin 1.100 TL olarak kalması ve Yaşlılık Aylığı alan bir milyona yakın yurttaşımızın bayram ikramiyesi alamaması kabul edilemez.  Emekli bayram ikramiyeleri -en azından- 2.000 TL’ye yükseltilmeli ve Yaşlılık Aylığı ile geçim sağlayan yurttaşlarımıza da bayram ikramiyesi ödenmelidir” ifadelerine yer verildi.

‘İKRAİMYE 2 BİN OLSUN’

HDP milletvekilleri sundukları kanun teklifinin kabulü ile emekli yurttaşlara ödenen bayram ikramiyesinin 2 bin TL’ye yükseltilmesini ve yaşlılık aylığı alan bir milyona yakın yurttaşa da bayram ikramiyesinden yararlanmasının sağlanacağını belirtti. Teklifte,  “Böylelikle, ekonomik olarak zor koşullarda yaşam mücadelesi veren milyonlarca emekli ve Yaşlılık Aylığı alan yurttaşımız, bayramda bir nebze de olsa nefes alacaktır” denildi.(Ankara/MA)

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2021, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER