Bir çok kentte zam protestosu: Tayyip İstifa, devlet istifa

Silvan ilçesinde çok sayıda kişi elektrik zammını yürüyüşle protesto etti. Kızıltepe’de zamları protesto etmek için on binlerce kişi sokağa çıktı. Yolları kapatan kitle “Tayyip istifa, devlet istifa” sloganları atarken, kitleye biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Kızıltepe’de zamları protesto etmek için on binlerce kişi sokağa çıktı. Yolları kapatan kitle “Tayyip istifa, devlet istifa” sloganları atarken, kitleye biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde on binlerce kişi elektrik zamları başta olmak üzere yapılan zamları protesto etmek için sokağa çıktı. Kızıltepe Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelen kitle, ellerinde dövizler ve elektrik faturaları taşıdı. Elektrik faturalarına isyan eden bazı yurttaşlar, faturaları meydanda ateşe vererek, tepkilerini gösterdi. “Tayyip istifa”, “Devlet istifa”, “DEDAŞ istifa”, “Kahrolsun DEDAŞ” ve “Biji Aşitî” sloganları atan kitle, zamların geri çekilmesini istedi. Bir süre meydanda bekleyen on binler bir süre sonra Dicle Elektrik binasına doğru yürümek istedi. Çevik kuvvet polisinin engelli sonucu kitle yönünü Hastane Caddesine çevirdi. 

CADDE TRAFİĞE KAPATILDI 

Yürüyüşe geçen kitle, Musa Anter Caddesi, Kilise Caddesi ve Hastane Caddesini trafiğe kapatarak yürüyüşlerini sürdürdü. Hastana Caddesi üzerinde sloganlar eşliğinde bekleyişlerini sürdüren kitle, bir süre sonra yönünü İpekyolu’na çevirdi. Polislerin kalkanlar ve zırhlı araçlarla yolu kapatması üzerine uzun bir süre Hastane Caddesini trafiğe kapatan kitle, burada tepkilerini dile getirdi. 

SLOGANLARLA TEPKİ GÖSTERİLDİ 

Hastane Caddesi üzerine yer yer polisler kitle arasında arbede yaşandı. Kitle polisin müdahale anonsları üzerine zırhlı araçlara taş atmaya başladı. Yapılan müzakerelerde kitle taş atmayı durdururken, yetkili isimlerin bölgeye gelerek, soruna çözüm üretmesi istendi. Uzun süre bekleyişe rağmen herhangi bir yetkili bölgeye gelmezken, polisler kitleden dağılmalarını istedi. Ancak kitle dağılmamakta ısrar ederek, sloganlarla tepkilerini sürdürdü. 

Bir süre sonra polis kitleye biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Polisin müdahale üzerine kitle ara sokaklara dağılarak eylemi sürdürdü. Polisin müdahalesine kitle taşlarla karşılık verdi. Polis Kilise Caddesi üzerinde evlerin balkonlarına da biber gazı atması dikkati çekti. 

Devam eden olaylarda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, kitle ile polislerin bölgedeki bekleyişleri sürüyor. 

ÖZEL HAKEKAT POLİSLERİ YERLEŞTİRİLDİ

Polisler Kilise Caddesi, Hastane Caddesi, Musa Anter Caddesi ve İpekyolu'na çıkan yollara zırhlı araçlar sevk ederken, kimi caddeler trafiğe kapatıldı. Kitlenin yeniden toplanarak, yürüyüşe geçmesi ihtimaline karşı Dicle Elektrik temsilciliğinin de bulunduğu Hastane Caddesi üzerine çok sayıda zırhlı araç ve özel harekat polisleri sevk edildi. Özel harekat polisleri Dicle Elektrik temsilciliği önünde nöbet tutarken, gazeteciler bölgeden uzaklaştırıldı. 

Kızıltepe'de halkın Dicle Elektrik temsilciliğine yürüme ihtimaline karşı bölgeye özel harekat polisleri sevk edildi.

ARTUKLU

Elektrik zammını protesto eden Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, "Soyuluyoruz, soygun var" diyerek, zamların geri çekilmesi çağrısı yaptı.

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, elektrik zammını protesto etti. Artuklu ilçesinde bulunan Karayolları Parkında bir araya gelen platform bileşenleri, "Fahiş elektrik zamları geri çekilsin" pankartı taşıdı. Platform adına açıklamayı Elektrik Mühendisleri Odası Mardin Temsilcisi Serfiraz Kurtay yaptı. 

FATURA İKİYE KATLANDI

2022 yılına zamlarla girildiğini belirten Kurtay, "Öncesi 300 kilovat tüketim yapan dar gelirli bir ailenin fatura bedeli 270 TL iken zam sonrası 478 TL oldu” dedi. Bölgede doğalgaza erişim imkanı olmadığı için ısınma ihtiyacının elektrikle karşılandığını söyleyen Kurtay, “Bu, günlük 7 saat elektrikli soba açan biri için 420 kilovat fazladan tüketim demektir. Zam öncesi 720 kilovat tüketim yapan dar gelirli bir ailenin fatura bedeli 690 TL iken zam sonrası bin 400 TL olmuştur" diye belirtti. 

'SOYGUN VAR'

Asgari ücrete yapılan zamlarda bu oranların dikkate alınmadığını dile getiren Kurtay, "Tarifeli uygulamanın dar gelirliyi korumak amacıyla yapıldığı söylemi tamamen aklımızla dalga geçmektir. Burada korunan ne dar gelirli aileler ne de orta gelirli yurttaşlardır. Burda korunan sadece ve sadece özelleştirilmiş elektrik dağıtım şirketleridir. Dar gelirliyi çok düşünecekseniz, faturasına zam değil en azından indirim yapabilirdiniz" ifadelerini kullandı. Yurttaşın cebine gelir kaleminin kaşık ile verilip, gider kaleminin kepçeyle alındığını vurgulayan Kurtay, "Soyuluyoruz, soygun var" diyerek, zamların geri çekilmesi ve enerjinin kamulaştırılması çağrısında bulundu. 

Açıklama, alkışlarla sona erdi. 

MAZIDAĞI

Mazıdağı'nda da sokağa çıkan yurttaşlar elektrik zamlarını protesto ederek, faturalarını ateşe verdi.

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde de yurttaşlar elektrik zamlarına karşı sokağa çıktı. Mazıdağı Meydanı'nda toplanan yurttaşlar, ellerinde zamları protesto eden dövizler taşıyarak, sloganlar attı. Yurttaşlar yanlarında getirdikleri elektrik faturalarını da ateşe verirken, zamların geri çekilmesini istedi.

Eylem yurttaşların yaptıkları yürüyüş ile sona erdi.

SİLVAN

Elektriğe yapılan fahiş zammın faturaları yansımaya başlamasıyla başlayan protestolar sürüyor. Doğubayazıt, Yüksekova, Urfa, Marmaris’ten sonra Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde de zamlar protesto edildi. Silvan PTT binası önünde toplanan çok sayıda kişi, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) Silvan binasına doğru yürüdü. Yurttaşlar buradan kaymakamlık önüne geçerek, açıklama yaptı. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenen Seyithan Aktarlı isimli bir yurttaş, “DEDAŞ zulmü var. Bu millet perişan olmuş. Halk bu faturaları ödeyemiyor” dedi. 

Açılamanın olduğu kaymakamlık binası önünde yurttaşlar, “DEDAŞ istifa” sloganı attı.

ANTEP

Yüksek elektrik faturaları ve fabrikalarda açıklanan ücret zamlarına tepki gösteren işçiler, “Zamlar geri alınsın, ücretler insanca yaşamamıza yetecek seviyeye çıkarılsın” dedi.

Antep’te Birleşik Tekstil, Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) çağrısıyla bir araya gelen işçiler, elektrik zammı ve fabrikalarda açıklanan ücret zamlarına karşı Balıklı Parkı’nda eylem gerçekleştirdi. “Artık yeter geçinemiyoruz elektrik faturaları geri alınsın” pankartı açan kitleye siyasi parti temsilcileri de destek verdi.

“Evimize fatura değil direk gönderdiler” yazılı döviz taşıyan işçiler adına konuşan BİRTEK-SEN Kurucu Başkanı Mehmet Türkmen, AKP'nin emek düşmanı politikalar izlediğini belirtti.

‘FATURA EMEKÇİYE KESİLDİ’

Asgari ücrete yapılan zammın ardından, elektrikten doğalgaza, ulaşımdan gıdaya birçok şeye zam geldiğini belirten Türkmen, “Yine olan emekçiye oldu. Krizin faturası yine emekçilere kesildi. Çarşı pazar yangın yeriydi, ateş evimize de sıçradı. Ayçiçek yağı, yumurta, süt, ekmek derken gıdada fiyatı iki kat, üç kat artmayan ürün kalmadı. ‘Mutfak tüpü cep yakıyor, kömürün fiyatı üç katına çıktı, işçiler bu kış kömür alamadı’ derken elektriğe de yüzde 127 gibi akıl almaz bir zam yapıldı. İşçilere bu kış cehennem oldu. Evine uçuk kaçık elektrik faturası gelen işçiler, faturaları nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor. Binlerce lira doğalgaz faturası ödeyen haneler var” dedi.

‘EMEKÇİLER YOKLUĞUN DİBİNİ GÖRÜYOR’

Her krizde olduğu gibi bu krizde de yükün emekçiye kesildiğini belirten Türkmen, "Bu krizde de fatura emekçilere çıkarılıyor. Bu krizde de sermaye kat kat zenginleşiyor, emekçiler yokluğun dibini görüyor.”

İŞÇİLER BİR HAFTADIR EYLEMDE

Antep Başpınar Organize Sanayii Bölgesi’nde haftadır işçilerin patronların düşük zam dayatmasına karşı, “geçinemiyoruz, her şeye yüzde 100’den fazla zam geldi, faturalarımızı ödeyemiyoruz, sefalet ücreti istemiyoruz” diyerek iş durdurduğunu hatırlatan Türkmen, “İşçilerin sırtından ihracat şampiyonu olurken, işçilerin sayesinde yeni fabrikalar açarken, işçilerin sayesinde zenginliğine zenginlik katarken ‘biz bir aileyiz’ diyen patronlar, işçiler daha iyi bir ücret istediğinde hainlikle suçluyor.  Özel şirketleri zengin eden, halkın cebindekini bir avuç patrona aktaran elektrik zammını kabul etmiyoruz. Aylıklarımızın üçte biri kadar olan faturaları kabul etmiyoruz. Bize dayattığınız açlık ücretini kabul etmiyoruz.  Elektrik zammı başta olmak üzere, tüketim mallarına gelen zamlar geri alınsın. Ücretler insanca yaşamamıza yetecek seviyeye çıkarılsın” dedi.

Ardından işçiler ve yurttaşlar ellerindeki yüksek gelen elektrik faturalarını yaktı. Kitlenin “ İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganlarının ardından açıklama son buldu.

ANTALYA 

Antalya'da yurttaşlar zamları mum ve gaz lambaları ile protesto etti.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Attalos Meydanı'nda yaptıkları basın açıklamasıyla zamları protesto etti. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada yurttaşlar, yanlarında getirdikleri mum ve gaz lambaları ile zamları protesto etti.

Açıklamada konuşan Mustafa Ayar, ülke tarihinin en derin siyasal ve ekonomik krizlerinden birini yaşandığını ve tüm ürünlere gelen zamların emeğiyle geçinen geniş toplum kesimlerinin hayatlarını sürdürülemez hale getirdiğini söyledi. Ayar devamla, "İktidarsa bu sesi duymak istemiyor, çünkü iktidarın safı halkın yanı değil yandaş müteahhitlerin ve sermaye sınıfının yanıdır. Buradan iktidar bir kere daha sesleniyoruz ekonomik krizi yok saymaktan ve bu krizin faturasını halkın sırtına yıkmaya çalışmaktan vazgeçin" dedi.

Ayar son olarak taleplerini ise şöyle sıraladı:

"* Başta gıda ürünleri olmak üzere elektrik, doğalgaz, akaryakıt, ulaşım gibi temel ihtiyaç kalemlerine yapılan zamlar geri alınmalı, vergiler düşürülmelidir. Enerji dağıtım şirketleri kamulaştırılmalıdır.

* Krizde işini kaybeden, geliri azalan tüm kesimlere doğrudan gelir desteği sağlanmalıdır.

* İşten çıkarmalar yasaklanmalıdır.

* Çalışma koşulları düzeltilmeli, emekçilerin sağlıklı ve güvenli koşullarda, güvenceli olarak çalışması için önlemler alınmalıdır.

*  Yoksulluk sınırının altında yaşayan kesimlerin temel gereksinimleri karşılanmalıdır.

* Hayat tarzına müdahale aracına dönüşen özel tüketim vergileri kaldırılmalıdır.

*  Yandaş şirketlere yapılan dövize endeksli garantili ödemeler iptal edilmelidir. Emeğiyle geçinen milyonlarca yurttaşımızın temsilcisi ve sesi olarak bizler halkın yoksullaştırılmasına, sefalete sürüklenmesine, ülke kaynaklarının tüketilmesine izin vermeyeceğiz. İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret, insanca yaşayabileceğimiz koşullar ve demokratik bir Türkiye için taleplerimizin takipçisi olmaya ve birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz." (Mezopotamya Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2022, 19:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER