5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Van’ın Edremit ilçesinde düzenlenen temizlik kampanyası çerçevesinde çok sayıda vatandaş çevre temizliği yaptı.

Edremit Belediyesi öncülüğünde 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolaysıyla düzenlenen temizlik kampanyası çerçevesinde ilçede çevre temizliği yapıldı. Belediyenin düzenlemiş olduğu kampanyaya çok sayıda vatandaşın yanı sıra BDP Edremit ilçe eş başkanı Fatih Şahin, Hacıbekir, Şabaniye, TOKİ, Eminpaşa, Çicekli, Süphan mahalle meclisleri de katılarak destek sundu. Kampanya çerçevesinde Edremit Belediyesi tarafında halkın daha duyarlı olması hasebiyle üzerinde Kürtçe ve Türkçe " Sağlıklı ve Yaşanılır Çevre En Temel İnsan Hakkıdır " pankartları ilçenin çeşitli yerlerine asıldı. Edremit Belediyesi önünde bir araya gelen vatandaşlara BDP Edremit İlçe Başkanı Fatih Şahin kısa bir açıklama yaptı. Edremit'in sahil kenti olmasından kaynaklı ilçede yaşayan insanların çevre kirliliğinin önüne geçilmesi açısından daha duyarlı olmaları gerektiğine dikkat çeken Şahin, temiz bir toplumun temiz bir çevreyle mümkün olacağını söyledi.

Ardından konuşan Edremit Belediye başkanvekili Mehtap Dinçer ise BDP'li belediyeler olarak ekolojik belediyeciliğin temel paradigmaları olduğunu bunun için de doğanın kirletilmesine doğal yaşam alanındaki canlıların insan eliyle oluşturulan tehlikelerle yok edilmesine asla razı olmayacaklarını belirtti. Edremit Belediyesi olarak 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde böylesi bir temizlik kampanyası yaparak insanların bu günün farkında olmalarını istediklerini belirten Dinçer, bu sayede insanların da doğaya yaklaşımda daha dikkatli olmaları konusunda ön açıcı bir yaklaşımı önlerine koyduklarını söyledi.

Daha sonra kampanyaya katılan vatandaşlar ilçe merkezi ve özellikle hafta sonları insan akınına uğrayan sahil kısmında temizlik yaptı. Özellikle Edremit ile Van şehir merkezi arasında kalan ve gölün filtre görevini gören Lalepaşa mevkiindeki kıyı kesiminde yapılan temizlik ile kıyı şeridi tertemiz oldu.

Van'da 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı Van'da 81 yaşındaki Makbule Özer tekrar tutuklandı

Bir hafta sürecek olan çevre günü etkinlikleri kapsamında ağaç dikme benzeri etkinliklerle kampanya devam edecek.