Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından ismi 2011 yılında kentte bir bulvara verilen Şeyh Said'e dönük saldırı ve hakaretlere dair açıklama yaptı. Şeyh Said (Dağkapı) Meydanı'nda biraraya gelen platform üyeleri, konuya dair açıklama yaptı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yöneticileri ile çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. Açılamada, Kürtçe "Kirli dilinizle Kürt halkının değerlerine dil uzatmayın" pankartı açılarak, sık sık "Şeyh Said bu halkın onurudur” sloganı atıldı. 

Erciş'te ARSİSA Dil Araştırma merkezi, 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nü Kutlayacak Erciş'te ARSİSA Dil Araştırma merkezi, 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nü Kutlayacak

‘SALDIRGAN AÇIKLAMALAR KABUL EDİLEMEZ’

Kürtçe açıklama yapan Amed Tabip Odası Başkanı Elif Turan, ırkçı-şovenist kesimlerin Şeyh Said ve yol arkadaşları şahsında Kürt halkının değerlerine dil uzattığını kaydetti. Şeyh Said ve yol arkadaşlarının hak ve adalet mücadelesi yürüttüğünü vurgulayan Turan, "Bu nedenle o dönemin egemen anlayışının zulmüne uğramış, idam edilmiş, mezar yeri dahi halen bilinmeyen tıpkı Seyit Rıza, Nuri Dersimi gibi Kürt halkının önemli değerlerindendir. Bir bulvara isim verilmesi üzerinden Şeyh Said ve yol arkadaşlarının aziz hatırasına yönelik ırkçı-şovenist, saldırgan ve gerçekdışı açıklamalar kabul edilmez” dedi. 

‘KARARI OSMAN BAYDEMİR VERDİ’

Yerel seçimler yaklaşırken kimi kesimlerin siyasi rant amacıyla Kürt halkının değerleri üzerinden rant sağlamaya çalıştığını ifade eden Turan, bahsi geçen bulvara Şeyh Said isminin dönemin Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir döneminde verildiğini hatırlattı. Turan, “Bu karara imza atan dönemin belediye eş başkanları ve yetkililerine siyasi erk tarafından araçsallaştırılan yargı marifetiyle soruşturma açılıp, halen yargılamaları devam ediyor. Mevcut iktidar 20 yılı aşkın süredir iktidarında yüzyıllık cumhuriyet politikalarını devam ettirerek, mezar yerlerini hala devlet sırrı olarak tutuyor. Kayyum belediyesi ve yerel işbirlikçileri ise bu mesele üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışıyor" diye konuştu. 

‘KÜRT HALKININ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Turan, "Savaşların sürdüğü bu topraklarda barış, eşitlik, adalet, özgürlük, demokrasi ve Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yollarla çözümü için mücadele ederken, Kürt halkının değerlerine de sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi. 

Turan, Kürt halkının değerlerine saygı duyulması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Toplumumuzda öfkeye neden olan ve yüzyıllık şiddetin müsebbibi olan bu şoven anlayışlara karşı; bir yüzyıl daha kaybetmemek için bu topraklarda toplumsal barışı yeşertmek için herkesi öncelikle haddini bilmeye ve halkın tarihi hassasiyetlerine ve değerlerine saygıya davet ediyoruz."