Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, bir süre önce sosyal medya paylaşımıyla Amedspor’un şampiyonluğunu kutlayan ve Almanya Milli Takımı’nda forma giyen Deniz Undav’ın vatandaşlıktan çıkarılmasını talep etti.

Deniz Undav 1

Gazete Duvar’ın aktardığına göre, sosyal medyaya düşen röportajında öncellikle Kürt olduğunu dile getiren Deniz Undav’ı BBP lideri Mustafa Desteci hedef aldı. Desteci, “Bir futbolcu günlerdir Almanya’da konuşuluyor. Soruyor muhabir diyor ki siz TC vatandaşısınız, o ‘Ben önce Kürdüm’ diyor ve Alman Milli Takımını seçiyor. Eğer vatandaşlığı varsa derhal çıkartılmalı” dedi.

Deniz Undav3

“GİTMESİ GEREKEN SİZSİNİZ”

Undav’ın akrabası olan Azad Barış yaptığı açıklamayla, Destici’ye tepki gösterdi. Barış açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Deniz’in ailesi olarak, bu topraklara hürmet ve sadakatle bağlıyız; fakat sizin ırkçı zihniyetinizin dayattığı kategorilerle değil. Tam da bu zihniyetin bir sonucu olarak, ana yurdumuzu, gök ve arşların bütün sırlarının serpildiği bu kadim coğrafyayı terk etmek zorunda kaldık. Dünyanın birçok yerinde, farklı ülkelerin vatandaşları olarak yaşamaktayız. Deniz, bu hüzünün ve dünya acısının bir sembolüdür. O, her şeyden önce Ezidi, Kürt ve Türkiyelidir! Hangi ülkenin vatandaşı olduğu önemli değildir; Göbeklitepe’deki o koca ağaç gibi 12 bin yıldır kökleri bu toprakların kalbinden yeşermiş bir kavmin çocuğudur o. Sarf ettiğiniz o ırkçı sözler, sadece meyve veren ağaca atılan taşlar olarak görürüz. Sayımızın azlığından dolayı meydan okumalarınıza cevap vermeyeceğimizi düşünmeyin! Gitmesi gereken birileri varsa, o da sizsiniz. Haddinizi bileceksiniz”

Galatasaray’ın şampiyonluk programı belli oldu Galatasaray’ın şampiyonluk programı belli oldu

Deniz Undav 2

‘TÜRK VATANDAŞI DEĞİL”

Undav’ın Almanya’da dünyaya geldiği için Türkiye vatandaşlığının bulunmadığını aktaran Barış, ”Undav’ın dedesi 1980 askeri darbesinin ardından yapılan baskılar sonucu bir dönem çok sayıda Ezidi’nin yaşadığı Diyarbakır-Viranşehir arasında yer alan Karacadağ eteğindeki Zevra (Işıklı) Köyü’nden Almanya’ya göç etmiş. Dedesi ve babası inşaat ve restorant işlerinde çalıştıktan sonra işveren konumuna geldi, Ancak Deniz, Türk vatandaşı değil” ifadelerini kullandı.