Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlerde aday gösterdiği Wan eşbaşkan adayları, binlerce kişi tarafından Westan (Gevaş) ilçesi çıkışında karşılandı. Burada çekilen halay sonrası yüzlerce arabayla konvoy oluşturularak İskele Mahallesinde bulunan düğün salonuna geçildi. Konvoy Wan sokaklardan ilerlerken yurttaşlar tarafından büyük coşkuyla karışlandı, yoğun ilgi nedeniyle zaman zaman yol trafiğe kapandı.

Düğün salonu önünde bekleyen binlerce kişi araçlarından inenlerle birlikte salona geçti. Burada özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu sonrası DEM Parti Wan Belediye Eşbaşkan adayları tanıtıldı.

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Zeydan: Kayyım belediyeyi 8,5 milyar TL borca sokmuş Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Zeydan: Kayyım belediyeyi 8,5 milyar TL borca sokmuş

‘KAYYIMLARI  GÖNDERECEĞİZ’

Aday tanıtımında konuşan DEM Parti Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Neslihan Şedal,  31 Mart’ta kayyımları geldikleri yere göndereceklerini belirterek, “Mücadelemizde büyük emekleri olan başta kadınlar ve gençler olmak üzere herkese selamlarımı gönderiyorum. Yüz yıldır Kürt halkının dili ve kültürü inkar ediliyor. Kürt halkının dilinden ve kültürden korkuyorlar. Biz Kürdüz ve dilimiz de Kürtçedir. Bunun için direnen bütün Kürtlere buradan bin selam olsun. Ayrıca bugün Sayın Öcalan şahsında toplumun tüm kesimlerinde tecrit politikası devreye koymak istiyorlar. Kürt halkı bu tecridi tarumar edecektir. Kürtler bu kirli politikaları teşhir etmeye devam ediyor. Bu kirli zihniyete en büyü cevabı 31 Mart’ta vereceğiz ve Kurdistan’dan göndereceğiz. Zaman özgürlük zaman hepimize başarılar diliyorum” diye konuştu.

‘TECRİT ÇÖZÜMÜN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL’

DEM Parti Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan mutlak tecridin kırılması için başlatılan eylemlere değinerek, “Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Partimizden aday olan bütün arkadaşlara başarılar diliyorum. 81 gündür tutsaklar, Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması için açlık grevi eylemini devam ediyorlar. Yine barış annelerimiz tutsaklara destek olmak için Adalet Nöbeti eylemini sürdürüyorlar. En son arkadaşlarımız ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’  gerçekleştirdiler. Bu eylemlere katılan bütün arkadaşlarımız, yoldaşlarımız ve halkımızın emeklerini kutluyoruz ve kıymetlidir. 3 yıldır Sayın Öcalan’a yönelik tecrit uygulanıyor. Bu tecridi kınıyoruz. Tecridin bütün sorunların kaynağı olduğunu herkes biliyor. Öcalan ile görüşme sağlanması gerekir. Tecrit bugün Kürt sorununun demokratik çözümünün önündeki en büyük engeldir. Atanan kayyımlar, Kürtlerin malını çalıyor. Kayyımları 31 Mart’ta geldikleri yere geri göndereceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından etkinlik halay ve sloganlarla son buldu.