Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, devam eden seçimlere dair ikinci kez kameralar karşısına geçti. Sandıkların kapanmasına sayılı saatler kaldığını belirten Doğan, “Yerellerimizde kendimizi ve kentimizi yönetme biçimimizi göstermek için de sayılı saatler kaldı. Kayyım rejimiyle vedalaşmak için sayılı saatler kaldı. “DEM Gelir Devran Döner” demek için sayılı saatler kaldı” dedi. 

Aytun Çıray: Erdoğan, Meral Akşener'le 6'lı Masa'ya sızdı Aytun Çıray: Erdoğan, Meral Akşener'le 6'lı Masa'ya sızdı

Doğan, henüz oyunu kullanmamış olan DEM Partililere oylarını kullanma çağrısı yaptı. Doğan devamla şunları söyledi: “Lütfen rehavete kapılmayın ve oylarınızı kullanın. Seçim sürecinin en başından bu yana ifade ettiğimiz gibi kentlerimizin kaderleri bizlerin ellerinde. Oylarımızla bize dayatılanı bizden zorla alınanı geri alabiliriz. DEM Parti adına oylarınızı kullanmaya davet ediyoruz. 

SUÇLARI TEK TEK TESPİT EDİYORUZ

Batıda oy kullanma işlemleri saat 17.00’a kadar devam ediyor ama Kürdistan’da saat 16’ya kadar oy kullanabiliyorsunuz. Az kaldı boş vermeyelim ve oyumuzu kullanarak bu gece yerellerimizi mora boyayalım. Tek bir oy ile bahara uyanabiliriz. Yeni bir başlangıç yapabiliriz. Halkımızın iradesini engelleyenleri, halkın iradesini sandığa yansımasını engelleyenlere DEM Parti olarak buradan çağrı yapıyoruz. Batıda oy kullanma süreci birkaç ihlal dışında olağan akışında ilerlerken, Kürt illerinde her zamanki gibi insanlar oylarını olağanüstü koşullarda kullanmaya gidiyor.

SUÇ İŞLEMEYE DEVAM ETMEYİN 

Bu duruma ilişkin bugüne kadar sayısız açıklama yaptık. Tekrar ediyoruz; suç işliyorsunuz, suç işlemeye devam etmeyin. Yapmış olduğumuz hazırlıklar sayesinde her ihlali tek tek tespit ediyoruz. Her ihlalle ilgili hukuki süreç başlatacağız. Özellikle mükerrer oy kullananlar. Halkın iradesinin sandığa yansımasını engelleyen kamu görevlilerine buradan bir kez daha sesleniyoruz; işlediğiniz suçları tespit ediyoruz. 

SANDIKLARI TERK ETMEYİN 

Devletin imkanlarıyla sandıkların kuşatıldığı böylelikle de halkın iradesinin sandığa yansımasını engelleyenler ve adeta barikat koyanlar, insanlar pek çok yerde neredeyse bu barikatları aşmak için olağanüstü bir çaba ve gayret göstererek sandıklara ulaşmaya ve oylarını kullanmaya çalışıyorlar. İşte bunlara karşı verebileceğimiz en büyük cevap; yalnız oy kullanmakla kalmayalım sevgili DEM Partililer. Oy kullandığınız hiçbir alanı terk etmeyin. Sandıkları koruyun, oylarınızı koruyun. Oy sayım işlemleri bitene kadar kesinlikle bulunduğumuz sandıkları yerleri terk etmeyin. Oylarınıza sahip çıkın. Sandık çevrelerimizden komisyonumuza bu saate kadar ulaşan tahmin edebileceğiniz üzere çok sayıda ihlal bildirimi var. Bunları tek tek rakam olarak verebiliriz. Gerçekleşen ihlaller kullanılan pek çok oyu şaibeli hale getiriyor. İnsanların iradesini gölgelemeye çalışıyorlar, yok sayıyorlar. Uluslararası gözlemci heyetlere müdahaleler var bunların da takipçisiyiz. Gözlemci heyetlere müdahaleler nerede ve nasıl oluyor bunları tek tek açıklayacağız. 

ADAYIMIZ DEMİR’E POLİS SALDIRISI 

Maalesef sürpriz değil. İhlalin en fazla olduğu kentler Urfa, Mardin, Diyarbakır, Hakkâri, Şırnak, Ağrı ve Muş. Neredeyse tüm Kürt illerinde seçim ihlalleri tespit edilmiş durumda. En fazla yaşanan seçim ihlali haksız oy temini, bunu kampanya boyunca sürekli tekrar ettik. Mükerrer oy kullanımı kolluk güçlerinin bulunmamaları gereken alanda bulunmaları. Caydırıcı etki yaratmaya çalışıyorlar. Hiç bir caydırıcı etki 10 yıllardır etkili olmadığı gibi bugün de olmayacaktır. Bu nedenle suç işlemeyin, ısrarcı olmayın, sandık görevlilerimize müdahale etmeyin. Oy kullanmak isteyen insanların, en demokratik haklarını kullanma haklarını saygılı olun. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi pek çok yerden gelen ihlaller ve tespit ettiğimiz başka ihlal türleri de var. Bunlar yetmiyor gibi bir de gazlı müdahalelerle karşılaşıyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayımız Devrim Demir’e polis tarafından yakın mesafeden gaz sıkılarak müdahale edildi. Kendisi şu anda hastanede. Tüm bunlar ne için insanların iradelerini sandığa yansımasını engellemek için. Ama bu mümkün değil tarihimiz bunun ispatı zaten. 

İHLALLERİ SİZİNLE PAYLAŞACAĞIZ 

Ağrı’da sedye ile başka yerlerde ambulans ile Şırnak’ta barikatları aşa aşa Iğdır’da solunum cihazıyla sandığa giden insanların kararlılığı; hilelerinizden, oyunlarınızdan, işlediğiniz suçlardan çok daha büyük. Bunu gördük.  Gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz. Sevgili DEM Partililer bulunduğunuz her yerde oyunuzu kullanın sandıklarınızı koruyun."