Başak Demirtaş’a yönelik sanal medyadaki cinsiyetçi ifadelere birçok kullanıcı tarafından tepki yağarken, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi açıklama yaparak, “Başak Demirtaş yalnız değildir” dedi.

“Sessiz kalanlar bilsin ki Başak Demirtaş yalnız değil” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Yoldaşımız Başak Demirtaş hakkında sosyal medyada yapılan cinsiyetçi, hakaret içerikli paylaşımı şiddetle kınıyoruz. Yas hakkına bile saygı duymayan, toplumun tüm değerlerini yok eden, çürüten bu dil; iktidarın toplumda yarattığı çürümüşlüğün göstergesidir. İktidara karşı en ufak eleştiride dahi şafak operasyonu ile ev basanlar, bu saldırılar karşısında sessiz kalmaktadır. Bu nedenle diyoruz ki, bu saldırılar bilinçli ve örgütlü saldırılardır. Müsebbibi ve sorumlusu da bu iktidardır. Kadın düşmanı politikalara yaslanarak yoldaşlarımıza yönelik bu saldırıları gerçekleştirilenler, buna sessiz kalanlar şunu çok iyi bilsin ki; #BaşakDemirtaşYalnızDeğildir” 

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’na hesap sormuş: Neden bu seçimi kaybettik? İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’na hesap sormuş: Neden bu seçimi kaybettik?

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA) da sanal medyadan açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Yoldaşımız Başak Demirtaş, güçlü bir kadın olarak kendisine, sevdiklerine ve Kürt halkına yönelik saldırıya bugüne kadar boyun eğmemiş, dik duruşundan taviz vermemiştir. Bu duruşun elinde/aklında topluma vadedecek hiçbir şeyi olmayanları daha sinirlendirdiği, saldırgan bir hale getirdiğini görüyoruz. Uzun zamandır özellikle Kürt kadınlar üzerine yürütülen bu ahlaksız politikaların hedefinin güçlenen, güçlendikçe özgürleştiren kadın özgürlük mücadelesinden bağımsız olmadığı aşikardır. Başta Kürt kadınlar olmak üzere erkek egemenliğinin yoluna taş koyan bütün kadınların Başak Demirtaş ile dayanışma içerisinde olduğunu bu dayanışma ve mücadeleden biran olsun geri durmayacağımızı belirtmek isteriz. Olduğumuz her yerde bu faşist, milliyetçi, erkek egemen sisteme karşı mücadelemiz amasız fakatsız devam edecektir."

Öte yandan gazeteci, siyasetçi, akademisyen, sanatçı ve çok sayıda sanal medya kullanıcısı kadın, Demirtaş’a yönelik ifadelere tepki gösterdi.